Ilustracja do wystawy Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady

Kuratorowanie trudnych kolekcji: rany, restytucje i rekompensaty w muzeum

W sobotę, 8 grudnia o g. 18.00 zapraszamy na otwarte anglojęzyczne spotkanie i dyskusję z udziałem dwójki zaproszonych gości: Kuratorowanie trudnych kolekcji: rany, restytucje i rekompensaty w muzeum.

Z kuratorkami wystawy czasowej "Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady" Eryką Lehrer (Concordia Univ.), Romą Sendyką (Uniwersytet Jagielloński) i Magdaleną Zych (Muzeum Etnograficzne w Krakowie) rozmawiać będą prof. Wayne Modest – dyrektor Centrum Badań Kultury Materialnej (instytucja Muzeum Tropików, Muzeum Afryki  (Amsterdam) i Narodowego Muzeum Etnologicznego (Lejda)); oraz prof. Monika Patterson – dyrektorka programu studiów kuratorskich na Carleton University w Ottawie.

Rozmowa dotyczyć będzie sposobów, w jakich zbiory i ekspozycje muzealne mogą podsycać, ujmować, tłumić lub (używając środków kuratorskich) ujawniać, badać i leczyć historyczne rany. Po-holokaustowe reprezentacje przedstawione na wystawie „Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady” będą zestawiane z obiektami z czasów kolonialnych i kolekcjami prezentującymi rasistowskie memorabilia w celach edukacyjnych.

Spotkanie zostanie poprzedzone oprowadzaniem kuratorskim po wystawie czasowej w jęz. angielskim (start g. 16.00). Udział w oprowadzaniu przed dyskusją nie jest obowiązkowy, ale zachęcamy do przybycia na obydwa wydarzenia.

• Informacje szczegółowe:

Termin: 8 grudnia, sobota, g. 18.00

Miejsce: MEK Ratusz, pl. Wolnica 1

Spotkanie odbędzie się w języku angielskim. Przed spotkaniem, o g. 16:00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie w języku angielskim po wystawie "Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady".

Wstęp wolny!