Kwiaty | Spacer warsztatowy

Często nie zdajemy sobie sprawy, że kwiaty są naszym nieodzownym towarzyszem. Pojawiają się w momencie naszych narodzin, towarzyszą nam w świętach, są z nami gdy odchodzimy. Są nieodłączną częścią składanych życzeń i bywają życzeniami niewypowiedzianymi. Różnokolorowe, pachnące, przywołujące wspomnienia, które cieszą i te, które bolą. W doniczkach, słojach, czy w wazonach tworzą enklawę zieleni w betonowej dżungli. Zapraszamy na spacer warsztatowy dla dorosłych światem kwiatów i stojących za nimi opowieści.

Monika Cioć
z Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja, wprowadzi nas w temat działania i znaczenia koloru, zapachu i formy wybranych gatunków kwiatów. Poprowadzi nas również przez fascynującą opowieść o symbolicznym języku kwiatów, zmieniającej się roli kwiatów w kulturze i pokaże, jaki wpływ i znaczenie dla przestrzeni zamkniętych mogą mieć rośliny doniczkowe.

Część warsztatową poprowadzi dyplomowana mistrzyni florystyczna Monika Kudłacz która pokaże praktyczną stronę pracy z kwiatami. Z kilkunastu gatunków roślin i kwiatów będzie można samodzielnie ułożyć bukiet z ponad 20 rodzajów kwiatów. W trakcie spaceru przybliżymy również historie zalipiańskich malarek oraz fascynującą postać Bazylego Albiczuka, malarza, który przez lata komponował swój rajski ogród aby go malować.

Prowadzące:

mgr inż. Monika Cioć – doktorantka w Katedrze Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie. Absolwentka kierunku Sztuka Ogrodowa, z przygotowaniem pedagogicznym. Dla studentów prowadzi zajęcia z kwiaciarstwa, dekoracji roślinnych, florystyki i roślin doniczkowych. Jej doktorat dotyczy zielonej biotechnologii,  jest zdobywczynią grantu na badania. To prawdziwa miłośniczka i pasjonatka roślin ozdobnych i dekoracji kwiatowych.

mgr Monika Kudłacz - dyplomowana mistrzyni florystyki i międzynarodowy sędzia sztuki florystycznej, II wicemistrzyni Polski we florystyce z 2012 roku.  Wieloletni praktyk na gruncie florystyki komercyjnej i konkursowej. Bierze udział w branżowych imprezach w kraju i zagranicą. Prowadzi swoją pracownię florystyczną. Od ośmiu lat zawiązana z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, gdzie prowadzi praktyczne zajęcia z kompozycji roślinnych na Studiach Podyplomowych Florystyka.

Nina Kulik - absolwentka animacji społeczno-kulturowej na UJ. Edukatorka w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Od kilku lat prowadzi zajęcia edukacyjne dla dorosłych, dzieci i młodzieży współpracując z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi na terenie Krakowa.

Informacje praktyczne:

• Spacer warsztatowy kierowany jest do dorosłych uczestników.
  • Uczestnictwo bezpłatne. Obowiązuje rezerwacja. Ilość miejsc ograniczona.
  • Rezerwacje: grajewska@etnomuzeum.eu
  • Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Plac Wolnica 1
  • Termin: 17 czerwca (niedziela)
  • Czas trwania: 14:00 - 17:00

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Życzenia".

Projekt „Życzenia. Niematerialne dziedzictwo Małopolski zawarte w obyczajach pielęgnujących więzi międzyludzkie – badania, publikacje, edukacja”, realizowany przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, dofinansowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.