Kocham Kraków z Wzajemnością

Festiwal "Kocham Kraków z Wzajemnością"

W ramach XIX Tygodnia Osób Niepełnosprawnych "Kocham Kraków z wzajemnością",  Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na warsztaty, oprowadzania i zajęcia dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Program wydarzeń:

1. Kolorowe opowieści, czyli poprzez zmysły o emocjach.

Warsztaty rodzinne | 8 czerwca 2018, 17:30 – 18:30 | Ratusz, plac Wolnica 1
Spotkanie z wielozmysłową opowieścią dla dzieci i rodziców. Inspiracją i punktem wyjścia będzie książka „Jak dwie krople wody” Vanessy Simon Catelin, która w humorystyczny i przystępny sposób porusza ważne tematy: trudnych emocji, konfliktów oraz inspiruje do przełamywania lęku przed nieznanym. Wejdziemy w świat bohaterów wszystkimi zmysłami. Historie opowiadane będą nie tylko słowem, ale i gestem, kolorem, fakturą materiału, światłem, zapachem i obrazem. Wszystkim, co pozwoli rozkołysać wyobraźnię małych i dużych odbiorców.

Warsztaty dostępne są dla osób z niepełnosprawnością ruchu, wzroku i słuchu. Wydarzenie będzie tłumaczone na PJM.

Prowadzi: Mateusz Świstak (basnienawarsztacie.pl)

Warsztaty bezpłatne.

Ilość miejsc ograniczona, obowiązuje rezerwacja.

Rezerwacje i informacja: Olga Błaszczyńska, 533 325 435 (także SMS), blaszczynska@etnomuzeum.eu

2. Dostępne warsztaty dla dorosłych z druku na tkaninie.

Terminy dostępne w dniach 11 - 15 czerwca 2018 | 14:00 – 17:00 | Ratusz, plac Wolnica 1

Podczas warsztatów dowiemy się w jaki sposób dawniej zdobiono tekstylia. Poznamy tajniki druku na tkaninie w praktyce - samodzielnie ozdabiając płócienny plecak, który będzie można zabrać ze sobą. Wykorzystamy do tego kopie XIX-wiecznych klocków, m.in. tych, które można zobaczyć na naszej wystawie. Chętni będą mogli wykonać również własny stempel w uproszczonej wersji

Warsztaty dostępne są dla osób z niepełnosprawnością ruchu, wzroku i słuchu. Możliwość tłumaczenia na PJM (konieczna informacja przy rezerwacji).

Warsztaty bezpłatne.

Ilość miejsc ograniczona, obowiązuje rezerwacja.

Rezerwacje konkretnych terminów i informacja: Olga Błaszczyńska, 533 325 435 (także SMS), blaszczynska@etnomuzeum.eu

3. Recykling drewna.

Wernisaż wystawy i warsztaty rodzinne | 10 czerwca 2018, 14:00 – 17:00 | Ratusz, plac Wolnica 1
Wernisaż wystawy zabawek zaprojektowanych i wykonanych przez uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 11 przy ul. Dobczyckiej, którzy są specjalistami w dziedzinie twórczego recyklingu. Wraz z Alicją Muchą, jak sami ją nazywają przerabiali już plastikowe butelki i zakrętki na zwierzaki z Zakręconego Zoo. Przerabiali papier i karton by stworzyć Kartonowe Miasto. Teraz przyszła pora na drewno. Aby stworzyć obiekty na wystawę nie kupili ani jednego kawałka drewna czy sklejki. Po prostu rozejrzeli się po pracowni technicznej i użyli samych odpadów po produkcji większych obiektów stolarskich albo zmienili funkcje i wygląd czegoś co już im się znudziło. Korzystali też z małych kawałków drewna które morze wyrzuciło na plażę a oni je pozbieraliśmy podczas spacerów na wyjeździe Zielonej Szkoły. W trakcie prac okazało się , że najciekawsze projekty to nie te podejrzane na Pintereście ale te które zaprojektowała Gabriela Krawczyk, uczennica, która bardzo lubi zwierzęta. Ma wiele swoich ulubieńców np. alpaki - stąd cała ich rodzina. Z rozmachem i talentem naszkicowała większość drewnianych zwierzaków. To była bardzo satysfakcjonująca całoroczna praca dla wszystkich.

Podczas wernisażu, każdy będzie miał możliwość spróbowania swoich sił w twórczym recyklingu. Będzie można stworzyć zabawkę, ozdobę, a może nawet abażur lampy z drewna, papieru i plastiku, których dotychczasowe zastosowanie już się wyczerpało.

Wydarzenie bezpłatne.

Informacje: Olga Błaszczyńska, 533 325 435 (także SMS), blaszczynska@etnomuzeum.eu,

4. Dotknij i zobacz.

Oprowadzanie audiodeskryptywne po wystawie stałej Muzeum Etnograficznego w Krakowie z możliwością dotykowego poznawania eksponatów | 9 czerwca 2018 | 14:00 - 16:00

„Nie dotykaj!” to pewnie jedno z lepiej zapamiętanych haseł z dawnych wycieczek do muzeum. O eksponaty dbamy najlepiej, jak umiemy, ale dla kogo byśmy to robili, gdyby nie zwiedzający? Zapraszamy na zwiedzanie naszej wystawy, podczas którego eksponatów trzeba będzie dotknąć, poczuć ich fakturę, kształt, ciężar. Wydarzenie dostosowane będzie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wzroku.

5. Przestrzeń przepływów. Obrazowanie niewidzialnego

Oprowadzanie po wystawie czasowej w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie z tłumaczeniem na polski język migowy (PJM)

10 czerwca 2018 | 12:00 – 13:30 | Dom Esterki, ul. Krakowska 46

Ilość miejsc ograniczona, obowiązuje rezerwacja.

6. Moje muzeum, muzeum o mnie.

Oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum Etnograficznego w Krakowie z tłumaczeniem na polski język migowy (PJM)

15 czerwca 2018 | 17:30 – 18:30 | Plac Wolnica 1

Ilość miejsc ograniczona, obowiązuje rezerwacja.

Tydzień Osób Niepełnosprawnych "Kocham Kraków z Wzajemnością" jest corocznym przedsięwzięciem o charakterze integracyjnym, organizowanym przez Urząd Miasta Krakowa i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przy współpracy organizacji pozarządowych.