Artysta na „Nieobjętej ziemi” I Oprowadzanie

14 października o godzinie 16.00 zapraszamy na zwiedzanie wystawy Nieobjęta ziemia (część wystawy stałej MEK) w towarzystwie Stanisława Baja. Porozmawiamy o sztuce niezależnej i artystach działających poza rygorami akademii.

Nieobjęta ziemia to wystawa sztuki z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. To opowieść o tym, czym może być sztuka, kiedy nie bronią do niej dostępu granice stylu, siatki modnych pojęć. Można tu zobaczyć trzysta dzieł, powstałych na przestrzeni kilku wieków. Wśród prezentowanych artystów spotkać można twórców, którzy wymykają się sztywnym pojęciom i kanonom: Epifana Drowniaka – Nikifora, Marię Wnęk, Dorotę Lampart, Karola Wójciaka – Heródka, Renatę Bujak, Katarzynę Gawłową, Jana Wnęka, Władysława Chajca, Jędrzeja Wawro, Bazylego Albiczuka, Ludwika Więcka... Ich dzieła są metaforą zmagań z losem, otwierają na nowe sposoby przeżywania współczesności.

Tym razem po wystawie oprowadzi Stanisław Baj, malarz, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a także bohater wystawy czasowej Obojętnie, gdzie to jest na świecie, którą można oglądać w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, w budynku przy ul. Krakowskiej 46, do 28 października.

Stanisław Baj urodził się w 1953 roku we wsi Dołhobrody. Prowadzi Dyplomującą Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszka w Warszawie i w Dołhobrodach nad Bugiem. Tworzy ekspresyjne portrety i hipnotyzujące pejzaże, które od lat maluje nad brzegiem tej samej rzeki – bo lubi niespodzianki.

Zwiedzanie wystawy Nieobjęta ziemia w towarzystwie Stanisława Baja
14 października (niedziela), godzina 16.00