T T

Bon Kultury

Rolą warsztatów prowadzonych w ramach Bonu Kultury jest uruchomienie procesu, w którym wiedza zawarta w tradycji znajdzie swoje miejsce we współczesnym życiu. Muzealna kolekcja jest punktem wyjścia. Punktem dojścia są zasoby wiedzy oraz kreatywności tkwiące w każdym z uczestników.

 

Tegoroczne (2018/2019) propozycje kierujemy do uczniów szkół podstawowych (Zawodowy Kraków) oraz osób dotkniętych różnymi trudnościami rozwojowymi (Świat rzeczy I i II).

 

  • Dla szkół podstawowych

Zawodowy Kraków, czyli życie dawnych mieszkańców miasta

Co znaczy dobre sąsiedztwo? W jaki sposób ludzie wykonujący różne zawody tworzą kulturową tkankę miasta? Jakie dzielnicowe społeczności stoją za krakowskimi tradycjami? Jak funkcjonowało miasto i kim byli jego mieszkańcy? Warsztat jest opowieścią o krakowskich, dzielnicowych tradycjach z perspektywy ich twórców i użytkowników – ludzi różnych profesji, mieszkających w różnych zakątkach Krakowa, różniących się statusem materialnym i umiejętnościami.

W trakcie warsztatów uczestnicy wcielają się w mieszkańców Krakowa i biorą udział w intrygującej grze. Wykonując ciekawe zadania, wykorzystują zdobytą wiedzę, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące krakowskich tradycji oraz tego, jak funkcjonował dawny Kraków. Na swojej drodze spotykają żaków, przekupniów, flisaków i lajkonika, otrzymują karty mocy i artefakty, raz po raz wcielają się w nowe role. Na koniec warsztatów każdy z uczestników ozdabia koszulkę, którą może zabrać ze sobą do domu na pamiątkę.

Informacje praktyczne:
Spotkania odbywają się od poniedziałku do soboty (od września 2018 do sierpnia 2019). Terminy są ustalane indywidualnie.
Wiek:
od 6 do 12 lat
Liczba uczestników:
25 os.
Czas trwania:
1–1,5 godz.
Cena:
6 zł/os.

Informacja i rezerwacja:

Anna Sereda, tel. 12 430 60 23, pn.–pt. w godz. 9.00–16.00 
 
Ważne: Warsztaty prowadzimy jedynie dla grup, które dokonały wcześniejszej rezerwacji. Prosimy o zgłaszanie zamówienia z tygodniowym wyprzedzeniem.

 

  • Dla grup z różnymi trudnościami rozwojowymi

Świat rzeczy I i II

Wszystko dookoła nas zrobione jest według jakiegoś pomysłu i z wykorzystaniem konkretnych materiałów. Kto decyduje o tym, jak wyglądają rzeczy, z których korzystamy na co dzień? Kim są projektanci, dizajnerzy i rzemieślnicy? Jaki materiał najlepiej nadaje się do zrobienia łyżki, krzesła czy materaca? Na te pytania wspólnie szukamy odpowiedzi w miejscu, gdzie rzeczy nie brakuje – w Muzeum.

 

Podczas cyklu dwóch warsztatów (Świat rzeczy I i Świat rzeczy II) stawiamy na wielozmysłowe doświadczenia, pracę z wybranymi obiektami z kolekcji MEK oraz przedmiotami współczesnymi z nurtu etnodizajnu, zajęcia zespołowe, twórcze oraz plastyczne.

 

Świat rzeczy I

Warsztaty wprowadzają uczestników w „świat rzeczy”. Bierzemy pod lupę przedmioty znajdujące się na ekspozycji stałej. Zapoznajemy się z podstawami materiałoznawstwa. Dotykamy, wąchamy, słuchamy i testujemy. Poznajemy również tajniki wybranych zawodów rzemieślniczych.

 

Świat rzeczy II 

Warsztat kontynuujący wątki poruszone podczas warsztatu Świat rzeczy I. Podczas zajęć odkrywamy nowe trendy w projektowaniu użytkowym. Bierzemy na warsztat przykłady nowoczesnych projektów, które są inspirowane tradycyjnym rzemiosłem. Inspirując się tzw. etnodizajnem, każdy z uczestników na koniec warsztatów tworzy własny przedmiot użytkowy.

 

Informacje praktyczne:
Spotkania odbywają się od poniedziałku do soboty (od września 2018 do sierpnia 2019). Terminy są ustalane indywidualnie. Istnieje możliwość skorzystania z jednego warsztatu (Świat rzeczy I), zachęcamy jednak gorąco do przyjścia do nas dwukrotnie.

Wiek: zajęcia adresowane są do młodzieży oraz osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Warsztaty dostępne są także dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi: wzroku i słuchu. Scenariusz warsztatów jest każdorazowo adaptowany pod kątem zaleceń nauczycieli i opiekunów.
Liczba uczestników: do 15 os.
Czas trwania: 1–1,5 godz.
Cena: udział w zajęciach jest bezpłatny*

Informacja i rezerwacja:

Ola Migalska, tel. 12 430 18 27, pn.–pt. w godz. 9.00–16.00 

Ważne: warsztaty prowadzone są jedynie dla grup, które dokonały wcześniejszej rezerwacji. Prosimy o zgłaszanie zamówienia z tygodniowym wyprzedzeniem.

*W ramach akcji Skracamy drogę do kultury. Jest to specjalna oferta dla uczestników z miejscowości dalej położonych. Szczegóły dostępne w Muzeum.
 

O programie Bon Kultury

Bon Kultury to innowacyjna w skali kraju inicjatywa Województwa Małopolskiego i regionalnych instytucji kultury. Ma ona zachęcić do częstszego uczestnictwa w kulturze i czerpania z tych spotkań inspiracji, radości odkrywania siebie i otaczającej rzeczywistości.

Wszystkie propozycje oferowane w ramach programu BON KULTURY łączy wysoki poziom merytoryczny, niebanalny temat zajęć i ciekawa, często interaktywna ich forma. To doskonały sposób na twórcze spędzanie wolnego czasu dla wszystkich, którzy poszukują inspirujących pomysłów na rozwijanie zainteresowania światem, własnej kreatywności, wiedzy i talentów.

W programie BON KULTURY 2017  bierze udział 18 instytucji kultury z całej Małopolski. Więcej informacji o programie: www.bonkultury.pl