T T

Bon Kultury

Rolą warsztatów prowadzonych w ramach Bonu Kultury jest uruchomienie procesu, w którym wiedza zawarta w tradycji znajdzie swoje miejsce we współczesnym życiu. Muzealna kolekcja jest punktem wyjścia. Punktem dojścia są zasoby wiedzy oraz kreatywności tkwiące w każdym z uczestników. Tegoroczne propozycje kierujemy do uczniów szkół podstawowych ("Słowa do rzeczy") oraz osób dotkniętych różnymi trudnościami rozwojowymi ("Stop-klatka").

Dla szkół podstawowych

"Słowa do rzeczy"

Dlaczego leje jak z cebra? Kto szyje grubymi nićmi? Jakiej przysługi można spodziewać się po niedźwiedziu? Na warsztatach odkryjemy bliskie związki wyrazów, którymi posługujemy się na co dzień oraz przedmiotów, które trafiły do lamusa. Poznamy pochodzenie znanych, choć nie zawsze rozumianych, powiedzeń i zwrotów. Kluczem do rozwiązania językowych zagadek staną się obiekty z kolekcji Muzeum. Celem warsztatów jest pobudzenie wyobraźni dzieci, rozwinięcie umiejętności posługiwania się związkami frazeologicznymi oraz kształtowanie pozytywnej więzi z językiem. 


Zajęcia adresowane do: dzieci w wieku 6 do 12 lat;
Liczba uczestników: 25 osób;
Czas trwania: 1,5 h
Kalendarz zajęć: zajęcia całoroczne, realizowane od poniedziałku do soboty, terminy ustalane indywidualnie;
Koszt: 5 PLN od osoby. Opiekunowie uczestniczą w warsztatach bezpłatnie.
Miejsce: Ratusz, plac Wolnica 1, Kraków
Grupy spoza gminy Kraków objęte są programem „Skracamy drogę do kultury”, który umożliwia korzystania z warsztatów w cenie 1 zł.
Warsztaty prowadzone do końca sierpnia 2018
 

Szczegółowe informacje i rezerwacja: Anna Szelingowska, tel. 12 430-18-27, e-mail: szelingowska@etnomuzeum.eu

Warsztaty prowadzimy jedynie dla grup, które dokonały wcześniejszej rezerwacji. Prosimy o zgłaszanie zamówienia z tygodniowym wyprzedzeniem.

 

Dla grup z niepełnosprawnością intelektualną oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu

"Na tropie codzienności"


Jak funkcjonowała podkrakowska wieś i kim byli jej mieszkańcy? Czym różni się strój od ubioru? Jak działał folusz i olejarnia? Ćwiczenia z materiałoznawstwa, poznawanie faktur i struktury, odkrywanie zapachów – to wszystko czeka na uczestników poszukujących tropów dawnej i współczesnej codzienności. Sprawdzimy z jakich roślin powstaje olej i jak tworzono tkaniny z lnu i wełny. Z etnograficzną ciekawością przyjrzymy się eksponatom z Muzealnej kolekcji.


Zajęcia skierowane są do osób w różnym wieku, które z powodu uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego lub zaburzeń genetycznych mają specyficzne trudności rozwojowe. Scenariusz jest adoptowany pod kątem zaleceń nauczycieli i opiekunów na co dzień pracującymi z grupami.

Liczba uczestników: 15
Czas trwania: 1 godz. – 1,5 godz.
Kalendarz zajęć: zajęcia całoroczne, realizowane od poniedziałku do soboty, terminy ustalane indywidualnie.
Koszt: warsztaty bezpłatne
Miejsce: Ratusz, plac Wolnica 1, Kraków
 
Warsztaty prowadzimy jedynie dla grup, które dokonały wcześniejszej rezerwacji. Prosimy o zgłaszanie zamówienia z tygodniowym wyprzedzeniem.

Rezerwacje przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00 pod numerem telefonu 12 430 18 27 lub pod adresem blaszczynska@etnomuzeum.eu.
 

O programie

Bon Kultury to innowacyjna w skali kraju inicjatywa Województwa Małopolskiego i regionalnych instytucji kultury. Ma ona zachęcić do częstszego uczestnictwa w kulturze i czerpania z tych spotkań inspiracji, radości odkrywania siebie i otaczającej rzeczywistości.

Wszystkie propozycje oferowane w ramach programu BON KULTURY łączy wysoki poziom merytoryczny, niebanalny temat zajęć i ciekawa, często interaktywna ich forma. To doskonały sposób na twórcze spędzanie wolnego czasu dla wszystkich, którzy poszukują inspirujących pomysłów na rozwijanie zainteresowania światem, własnej kreatywności, wiedzy i talentów.

W programie BON KULTURY 2017  bierze udział 18 instytucji kultury z całej Małopolski. Więcej informacji o programie: www.bonkultury.pl