T T
zdjęcie
Warsztat Józefa Krzaka. Fot. MEK.

Projekt RZEMIOSŁO 2.0. wyróżniony w konkursie Sybilla

Jest nam ogromnie miło poinformować, że projekt RZEMIOSŁO 2.0. Muzeum Etnograficznego w Krakowie został wyróżniony w konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku Sybilla 2017 w kategorii Digitalizacja i Nowe Technologie.

Pełna lista laureatów: konkurssybilla.nimoz.pl/2017/wyniki_2017 

O projekcie RZEMIOSŁO 2.0.

Od początku 2015 roku prowadziliśmy badania w środowisku małopolskich rzemieślników i postrzemieślników, wywodzących się z tradycji obróbki drewna i metalu. Chcieliśmy zbadać potencjał działających w regionie zakładów (kowalskich, ślusarskich, ciesielskich, stolarskich) dostarczających produktów i rozwiązań współczesnemu odbiorcy.

Spadkobiercy dawnych rzemiosł – wbrew powszechnemu przekonaniu o zanikaniu ich zawodów – wciąż działają, a ich aktywność może mieć istotny wpływ na krajobraz kulturowy regionu oraz integrację społeczną jego mieszkańców. Zinwentaryzowanie tych niedocenianych zasobów, także w świetle zbiorów etnograficznych MEK, pozwoliło opisać proces zmian, jakie zachodzą w środowiskach tradycyjnych wytwórców. Wyniki badań, realizowanych przez dwa lata, wykorzystaliśmy do stworzenia ogólnodostępnej platformy internetowej, która ma ułatwić kontakt/dialog pomiędzy wytwórcami i ich potencjalnymi partnerami.

Zobacz profile naszych rozmówców:
http://rzemioslo2zero.pl/pl/wszystkie-profile

Zobacz materiały filmowe:
http://rzemioslo2zero.pl/pl/mediateka

Projekt współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.