Fot. Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Obiekty ze zbiorów MEK na wystawie w Krośnie

11 grudnia w Muzeum Podkarpackim w Krośnie została otwarta nowa wystawa czasowa „Zima, a jak to dawniej bywało”. Wystawa prezentuje różna oblicza zimy. Zebrane eksponaty pochodzą z XVIII–XX wieku. Są to zabytki o charakterze historycznym, etnograficznym, ludowym oraz artystycznym.

Na wystawie można obejrzeć m.in. historyczne sprzęty sportowe, tj. narty, sanie, łyżwy, rakiety śnieżne. Są tu prezentowane także dzieła artystów polskich: obrazy, rysunki, grafiki i rzeźby. Kuratorzy wystawy zgromadzili też pokaźny zbiór archiwaliów związanych z tematyką zimową: dokumenty, prasę, zdjęcia, plakaty oraz karty pocztowe wydane do 1939 roku. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów zgromadzanych w polskich muzeach oraz od kolekcjonerów prywatnych. Wśród zebranych eksponatów nie zabrakło obiektów z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie, w tym plakatów (m.in. Mieczysława Różańskiego i Stefana Osieckiego), fotografii z lat 20., 30. I 40., a także przedwojenne pocztówek. Wystawa potrwa do 10 marca 2019 roku.

Muzeum Podkarpackie w Krośnie
ul. Piłsudskiego 16