zdjęcie przyborników

Naszkicuj swoją wizytę w MEK!

Rysunek jest jedną z najbardziej bezpośrednich, ale także intymnych form zapisu. Rodzajem wizualnej przygody rozpiętej między obserwacją a interpretacją, patrzeniem a widzeniem. Od zawsze wykorzystywany w etnografii – do dziś niezastąpiony sposób dokumentacji otaczającego nas świata. W odróżnieniu od zdjęć, szkice pozwalają zatrzymać się na chwilę i dokładniej przyjrzeć interesującym nas obiektom.

Zapraszamy do wypróbowania tej formy zapisu w przestrzeni naszego muzeum. Zamiast fotografować przykuwające wzrok przedmioty, zachęcamy do przeniesienia ich na papier. Oddajemy do dyspozycji zwiedzających przybornik zawierający szkicownik, węgiel oraz komplet akwarelowych kredek, który można wypożyczyć na czas pobytu w MEK.

"Ręka trzymająca pióro, ołówek w dłoni szkicujący, co oko widzi. Analogowa migawka. Można rowerem gnać na złamanie karku, lecz refleksja zapisu nakazuje postój myśli, skupienie się na detalu, na szczególe, który może odsłonić więcej. Tego nie widać zza ekranu komputera czy z kapsuły samochodu.” M. Zych, Szkice kółkiem, w: Pytania do źródeł. Roman Reinfuss, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, 2009 s.76.

Przybornik dostępny jest w kasie muzealnej.

Przyborniki są wynikiem współpracy z Trashki.pl. Powstały z materiałów powystawowych MEK.