AA
Księgarnia
img
 

Ślady, tropy, znaki
Ewelina Lasota, Dorota Majkowska-Szajer, ilustracje: Marianna Sztyma

Ilość stron: 248
Format: 27x22
Cena: 39 PLN

Książka „Ślady, tropy, znaki” opowiada o zawiłych relacjach ludzi i zwierząt.   Zwierzęta są stale obecne w naszej wyobraźni, w wierzeniach, w języku, w naszych sercach i w naszej diecie. One same czasem wybierają nasze towarzystwo, a czasem są na nie skazane. Znoszą nieproszone wizyty w swoich domach (w lasach czy w morzach) i na własną rękę wprowadzają się do naszych mieszkań (kto nie widział w swojej kuchni pająka albo muchy?). Żyjemy razem, mieszkamy obok siebie. Łączy nas bardzo, bardzo (dalej...)
img
 

Wesela 21
Praca zbiorowa, red. Dorota Majkowska-Szajer, Magdalena Zych

Ilość stron: 312
Format: 26,5 x 23 cm
Cena: 50 PLN

Najpierw decyzja, taka na całe życie. Potem długie miesiące, czasem lata przygotowań. Plany, dylematy, wybory, porady, oferty, kalkulacje, faktury, przesądy. Wreszcie ten dzień. Wzruszenie, sprawcza moc słowa. Uśmiechy, pocałunki, objęcia, życzenia, prezenty, toasty. Gorący rosół, zimna wódka. Noc, hałas, ból nóg, zawrót głowy. Trans.   „Wesela 21” – książka wydana przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie powstała na podstawie pięcioletnich badań terenowych prowadzonych w latach 2009–2014. W bogatym zbiorze (dalej...)
img
 

Nieobjęta ziemia - Dwadzieścia trzy wyimki ze sztuki i życia
Praca zbiorowa, red. Dorota Majkowska-Szajer

Ilość stron: 60
Format: 24 x 16,8 cm
Cena: 17 PLN

Ta niewielka książka pozwala sobie wyobrazić, czym może być sztuka, kiedy nie bronią do niej dostępu mury akademii, granice stylu, siatki modnych pojęć. Dwadzieścia trzy krótkie historie opowiadają o przymusie tworzenia, który dosięga na równi: kobiety i mężczyzn, dzieci i dorosłych, biednych i bogatych, żyjących z głową w chmurach i twardo stąpających po ziemi. Mówią o tym, jak sztuka pośredniczy w kontakcie z innymi, ze światem, ze świętością. Jak sięgającym po (dalej...)
img
 

Słowa do rzeczy
Ewelina Lasota, Dorota Majkowska-Szajer, ilustracje: Monika Grubizna.

Ilość stron: 100
Format: 19x24
Cena: 25 PLN

Książka „Słowa do rzeczy” to gratka dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć, dlaczego leje jak z cebra, kto szyje grubymi nićmi i jakiej przysługi można spodziewać się po niedźwiedziu.   Opowiada o związkach rzeczy i słów. Odkrywa pochodzenie znanych, choć nie zawsze rozumianych, powiedzeń i zwrotów. Przywraca zapomniane znaczenia, pomaga odnaleźć zapodziane sensy. Kluczem do rozwiązania językowych zagadek stają się obiekty z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Książkę można czytać od początku, od końca albo na wyrywki. (dalej...)
img
 

Spotkanie. Drzeworyty ludowe z kolekcji Józefa Gwalberta Pawlikowskiego zachowanej we Lwowie
Praca zbiorowa, red. Beata Skoczeń-Marchewka

Ilość stron: 400
Format: 31x25 cm
Cena: 50 PLN

Książka jest pierwszą publikacją prezentującą wszystkie sto czterdzieści jeden drzeworytów ludowych z kolekcji Józefa Gwalberta Pawlikowskiego. Odnaleziony po siedemdziesięciu latach zbiór znany był dotąd jedynie z kilkudziesięciu obiektów przedstawianych okazjonalnie w wydawnictwach z lat 1901–1934. Czterystustronicowa publikacja jest bogato ilustrowana, a każdy drzeworyt opatrzony notą katalogową. Książka prezentuje wyniki badań prowadzonych w latach (dalej...)
img
 

Stefania Gurdowa. Klisze przechowuje się

Ilość stron: 217
Format: 28,5x22 cm
Cena: 50 PLN

Jedna ze stu najlepszych książek roku według jurorów The Best Photography Book Award. Teksty: Dariusz Czaja, Jerzy Lewczyński, Agnieszka Sabor Opracowanie graficzne: Janusz Górski   Projekt graficzny: Andrzej Kramarz Wydawcy: Fundacja Imago Mundi, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, wydawnictwo czysty warsztat Album zawiera niezwykłe poterty wykonane w latach 20. i 30. przez Stefanię Gurdową. Do niedawna jej nazwisko nie było znane nawet w świecie fotografików i historyków sztuki. Szklane negatywy zdjęć Stefanii Gurdowej przez (dalej...)
img
 

Betlejem krakowskie. Dzieje szopki krakowskiej
Anna Kozieł

Ilość stron: 154
Format: 31x23 cm
Cena: 50 PLN

Na okładce szopka betlejemka autorstwa Kazimierza Sudera, wykonana 1916 r. Wewnątrz setki współczesnych i archiwalnych fotografii, ukazujących dzieła innych twórców – sławnych (m.in. Michała Ezenekiera, najsłynniejszego  krakowskiego szopkarza) i anonimowych. W ujęciach panoramicznych i w detalicznych zbliżeniach oglądamy mieniące się kolorami i złotem budowle oraz zamieszkujących je bohaterów: obok Świętej Rodziny krakowianki i krakowiacy, mieszczanie, królowie, chłopi, ułani, ale (dalej...)
img
 

Świeże oko: zeszyty z Małopolski
Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Ilość stron: 32 / 64 kartki
Format: A5
Cena: 5 / 8 PLN

Serią zeszytów prosto z Małopolski otwieramy ofertę artykułów niekoniecznie codziennego użytku projektowaną pod hasłem "Świeże oko". Wzory okładek wywiedzione zostały z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie.   Mogą być do szkoły, ale nie tylko: każdy przecież potrzebuje miejsca do zapisywania genialnych pomysłów, złotych myśli, ulotnych przeczuć i trafnych spostrzeżeń. "Świeże oko" cieszy zmysły i pobudza intelekt. Grubsze (64-kartkowe) i cieńsze (32-kartkowe), w linie, w kratkę i gładkie. (dalej...)
img
 

Ołówki
Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Cena: 4 PLN

Ołówki we wzory nawiązujące do etnograficznej kolekcji Muzeum, sprawiają, że dłonie same rwą się do rysowania, szkicowania i zapisywania. Wzory na ołówkach pochodzą z muzealnej kolekcji. Rozpoznać w nich można fragmenty sukmany, spódnicy, gorsetu i haftowanej bluzki. Nasze ołówki inspirują do radosnej twórczości i wspaniale prezentują się w piórniku.    Żeby zamówić ołówek, wystarczy wybrać wzór z listy, która ukaże się po kliknieciu ikony "Dodaj (dalej...)
img
 

Czarny Piotruś
Muzeum Etnograficzne w Krakowie.

Cena: 13 PLN

Nasz "Czarny Piotruś" to gra, w której do pary dobierają się zabawki z Warsztatów Krakowskich - Muzeum Etnograficzne w Krakowie ma w swoich zbiorach ich jedyną w Polsce kolekcję. Warsztaty były stowarzyszeniem zawodowym i ośrodkiem twórczym, który w latach 1913-1926 skupiał arystów, architektów i rzemieślników, projektujących i wykonujących przedmioty użytkowe. Niektóre z nich, m.in. zabawki, nawiązywały w treści i formie do tradycji i folkloru polskiego, zwłaszcza krakowskiego.    W talii (dalej...)
img
 

Czar zabawek krakowskich
Małgorzata Oleszkiewicz, Grażyna Pyla, zdjęcia Jacek Kubiena

Ilość stron: 167
Format: 29,5x23,5
Cena: 50 PLN

Album prezentuje unikatową kolekcję ludowych zabawek ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Zabawki urzekają bogactwem kolorów, nieskrępowaną wyobraźnią twórców i prostotą wykonania – zazwyczaj były produktem ubocznym wytwórczości warsztatów garncarskich i przemysłu drzewnego, domeną chałupniczej działalności rolników, murarzy i pracowników sezonowych (bywało, że uczestniczyły w niej całe rodziny). Zdjęcia przywołują klimat dawnego Krakowa, a przede wszystkim najbardziej znanych wiosennych (dalej...)
img
 

Xupera. Świat Borysa Malkina
reż. Filip Rudnicki

Cena: 10 PLN

„Xupera” znaczy: Włochaty Grzbiet. Taki przydomek nadali Borysowi Malkinowi Indianie Urubu. Polski entomolog, etnograf i kolekcjoner spędził dużą część życia z mieszkańcami tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Jak sam mówił, uprawiał „etnografię naglącą” – dokumentował odchodzący na jego oczach świat tradycyjnych kultur. Wykonał tysiące zdjęć, nakręcił dziesiątki filmów, zgromadził olbrzymie zbiory. W Polsce największą kolekcję posiada Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Paradoks (dalej...)
img
 

dzieło-działka
Praca zbiorowa, red. Małgorzata Szczurek, Magdalena Zych. Nakład wyczerpany

Ilość stron: 386
Format: 225 x 260 mm
Po co są działki? Kilkunastu badaczy różnych specjalności przez trzy lata rozmawiało z działkowcami Krakowa, Katowic i Wrocławia. W trakcie badań robili zdjęcia, nagrywali, zapełniali strony notatników. Niejeden raz chwytali za motykę, smakowali zbiorów. Owocem tej pracy jest książka, w której znalazły się eseje, artykuły naukowe i projekty artystyczne ukazujące różne aspekty działkowego życia.   Mnogość wątków tu zawartych przyprawia o zawrót głowy: od historycznego kontekstu narodzin idei działki, poprzez kwestie prawne (dalej...)
img
 

Stół, jaki jest. Wokół kuchni w Polsce
Wojciech Nowicki. Nakład wyczerpany

Ilość stron: 160
Format: 154x205 mm
Esej o nowej anatomii smaku, o jego pamięci i dziedziczeniu; o dalszych i bliższych korzeniach naszej teraźniejszości, odczytywanej poprzez obyczaje stołu. Wojciech Nowicki pokazuje zmiany, jakim uległy nasze przyzwyczajenia. Zabiera czytelnika w podróż po literaturze, pokazując, jak w jej zwierciadle odbija się kuchnia. Przytacza stare i nowe książki kucharskie, kuriozalne jadłospisy, domowe receptury. Pisze o przestrzeniach, w jakich rozgrywa się historia kuchni w Polsce, a także o jej bohaterach choćby kelnerze, domowej kucharce, czy chińskim kucharzu, (dalej...)
img
 

100 i pół. Opowieści z Muzeum Etnograficznego w Krakowie
Praca zbiorowa, red. Małgorzata Szczurek

Ilość stron: 218
Format: 235 x 270 mm
Cena: 40 PLN

Rozpisana na wiele głosów opowieść o Muzeum Etnograficznym w Krakowie, oglądana przez pryzmat ludzi, zdarzeń, anegdot, obiektów z muzealnej kolekcji. Jak przystało na żywo opowiadaną historię, mieszają się tu wątki i porządki czasowe, jest miejsce na dygresje i subiektywne wspomnienia. To etnograficzne spojrzenie na Muzeum. Spojrzenie od środka, wywołujące obraz poskładany z archiwalnych i współczesnych fotografii, fragmentów korespondencji, urywków świadectw, intuicji, zapadających w (dalej...)
img
 

Pytania do źródeł. Roman Reinfuss
Praca zbiorowa, red. Małgorzata Szczurek

Ilość stron: 88
Format: 16x24 cm
Cena: 20 PLN

Pytania do źródeł: Roman Reinfuss to pierwsza z cyklu publikacji Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, w których będziemy przyglądać się na nowo naszej - muzealnej i etnograficznej - tradycji. Tylko nawiązując z nią twórczy dialog, sprawiamy, że pozostaje żywa i wciąż może inspirować. Niniejszy tom zawiera reprint Szkicownika etnograficznego Romana Reinfussa i jego reportaże z wypraw po Łemkowszczyźnie. Żródła te poddane zostają interpretacji trzech młodych autorek, które z dzisiejszej perspektywy starają się (dalej...)
img
 

Przejścia i powroty
Praca zbiorowa. red. Małgorzata Szczurek

Ilość stron: 280
Format: 27 x 13,5
Trójjęzyczna książka "Przejścia i powroty", towarzysząca projektowi pod tym samym tytułem, to efekt inspiracji zbiorami Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Teksty w niej zawarte uświadamiają ogrom świata kryjącego się w muzealnych przestrzeniach. Etnografowie, psychologowie, socjologowie, filozofowie, historycy sztuki, pisarze – wyszperali w zbiorach Muzeum źródła tematów na wskroś współczesnych, niepokojących, drażniących. Wychodząc od rzeczy – mówią o pamięci, o nadmiarze, o samotności, by przejść do rzeczy i (dalej...)
img
 

Rzeczy
Andrzej Kramarz. Nakład wyczerpany

Ilość stron: 86
Format: 25x20 cm
Niezwykły album zawierający zdjęcia wybitnego fotografika wykonane na targu pod halą przy ul. Grzegórzeckiej w Krakowie, jedna ze stu najlepszych książek fotograficznych roku według jurorów The Best Photography Book Award. Na kilkudziesięciu stronach piętrzą się i kłębią rozmaite przedmioty: noże, widelce, talerze, podstawki, syfony, szklane figurki, zepsute zabawki, zegarki, koraliki, obrączki, pocztówki, żelazka – tysiące zdezelowanych, zniszczonych, nikomu już niepotrzebnych rzeczy wystawionych na sprzedaż lub raczej zdanych na łaskę kupujących. W (dalej...)
img
 

Rocznik t. XVI, Wspólnota poszukujących
Praca zbiorowa, red. Małgorzata Szczurek

Ilość stron: 387
Format: 23,6x16,4
Cena: 35 PLN

XVI tom "Rocznika Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli"  Wspólnota poszukujących  jest zapisem zmian, jakie zachodziły w krakowskim muzeum w 2008 i 2009 roku. Ogniskowały się one wokół koncepcji tej instytucji jako miejsca odczytywania i tworzenia znaczeń. Ich wyrazem są zarówno nowe projekty badawcze podjęte przez muzeum ("dzieło-działka" dotyczący subkultury działkowiczów oraz "Wesela 21", którego przedmiotem jest współczesna obrzędowość weselna), jak i budzące (dalej...)
img
 

Rocznik t. XV. Przewodnik po zbiorach huculskich MEK
Praca zbiorowa, red. Małgorzata Szczurek. Nakład wyczerpany

Ilość stron: 370
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie posiada największe w Polsce, liczące około dwóch tysięcy eksponatów, zbiory huculskie. Są to m.in.: stroje, biżuteria, broń, ceramika, instrumenty muzyczne, a także figurki z sera oraz bogata kolekcja pisanek. Nie brak też charakterystycznego dla Huculszczyzny malarstwa na szkle i ikon. „Przewodnik po zbiorach huculskich MEK” jest pierwszą próbą usystematyzowania i opisu tego zbioru. Istotną część publikacji stanowi tekst dr Urszuli Janickiej-Krzywdy wprowadzający czytelnika (dalej...)
img
 

Stroje krakowskie /Krakow Regional Costumes
Barbara Kożuch, Elżbieta Pobiegły

Ilość stron: 128
Format: 25x30 cm
Cena: 50 PLN

Stroje krakowskie uchodzą za jedne z najbardziej znanych polskich strojów ludowych (wiele z nich zobaczyć można było w filmie „Wesele” Andrzeja Wajdy). A jednak każdy, kto sięgnie po ten ciekawy i atrakcyjny wizualnie album, będzie zdumiony ich pięknem, oraz rozmaitością form i wzorów. Dużym, kolorowym zdjęciom towarzyszy przystępnie napisany tekst objaśniający funkcję i pochodzenie poszczególnych elementów ubioru. Album zawiera też sporo archiwalnych fotografii z przełomu XIX i XX wieku, a także podstawową bibliografię i (dalej...)
img
 

Torby płócienne
Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Format: 30 x 35 cm
Cena: 19 PLN

Na zakupy, na spacer, na wakacje, do pracy, do biblioteki - wszędzie pasują, wszędzie się sprawdzają. Proponujemy płócienne torby w czterech wzorach do wyboru. Uszy nie za długie i nie za krótkie, mocny, elastyczny materiał, pojemne wnętrze (powiększone dzięki wszytym bokom i spodom). Wystarczy wybrać wzór z listy, która ukaże się po kliknieciu ikony "Dodaj do koszyka". Do podanej ceny doliczamy koszty przesyłki (uzależnione od wagi zamówienia).   Torby można kupić w sklepiku na pl. Wolnica i w naszej internetowej ofercie.  
Dostępnosć muzeum
Życzenia
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice