AA
"Stół, jaki jest. Wokół kuchni w Polsce" - Wojciech Nowicki. Nakład wyczerpany
img
 
Ilość stron: 160
Format: 154x205 mm

Esej o nowej anatomii smaku, o jego pamięci i dziedziczeniu; o dalszych i bliższych korzeniach naszej teraźniejszości, odczytywanej poprzez obyczaje stołu. Wojciech Nowicki pokazuje zmiany, jakim uległy nasze przyzwyczajenia. Zabiera czytelnika w podróż po literaturze, pokazując, jak w jej zwierciadle odbija się kuchnia. Przytacza stare i nowe książki kucharskie, kuriozalne jadłospisy, domowe receptury. Pisze o przestrzeniach, w jakich rozgrywa się historia kuchni w Polsce, a także o jej bohaterach choćby kelnerze, domowej kucharce, czy chińskim kucharzu, który założył restaurację w Warszawie. Książka Nowickiego to nie tylko rozprawa o sprawach stołu, ale nade wszystko zmysłowy opis codzienności.

 
ANDRZEJ STASIUK: "Ale ten Nowicki pisze... O fotografii, o podróżowaniu, a teraz o jedzeniu. I to jest zawsze pisanie wyśmienite. Proza, która w tajemniczy sposób przylega do opisywanej rzeczywistości. Na dodatek jeszcze i temat jest pionierski: najnowsza historia Polski opisana poprzez historię smaków - od najpaskudniejszych do coraz znośniejszych. To nie jest danie dnia. To jest danie roku".
 
WOJCIECH BURSZTA: "W swojej niezwykłej książeczce Wojciech Nowicki zastanawia się, czym są wyobraźnia i pamięć. Opowiadając o kulturze stołów Polsce ostatniego dwudziestolecia, w istocie namawia nas do myślenia i inwencji, podpowiada, jak poradzić sobie we współczesnym supermarkecie możliwości, by nie stracić w nim orientacji. Dobrze jeść to znaczy: myśleć indywidualnie, pamiętać rodzinnie i wybierać mądrze. Oraz - dodam od siebie - pisać o obyczajach kulinarnych z miłością! Wszystkie te cechy posiada nasz doświadczony badacz najbardziej uniwersalnej praktyki, jaką zna ludzkość".
 
O AUTORZE:
Wojciech Nowicki (1968), eseista, krytyk kulinarny i fotograf. W Tygodniku Powszechnym publikuje teksty poświęcone kuchni i fotografii; recenzent kulinarny Gazety Wyborczej. W 2010 r. w wydawnictwie Czarne opublikował "Dno oka", tom esejów poświęconych fotografii. Członek rady programowej Miesiąca Fotografii w Krakowie; członek fundacji Imago Mundi. Maniakalnie gromadzi zdjęcia. Jeździ po świecie w poszukiwaniu smaków. Mieszka w Krakowie.
 

 

"Stół, jaki jest. Wokół kuchni w Polsce"
Tekst: Wojciech Nowicki
Język: polski
Zdjęcia: Archiwum MEK
Projekt graficzny: Przemek Dębowski
Miękka okładka, ilustracje czarno-białe i kolorowe, 158 stron, 20 x 15,5 cm
Wydawca: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Kraków, 2011
ISBN: 978-83-61369-15-8

 

 
 Dostępnosć muzeum
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice
CDK