AA
"Xupera. Świat Borysa Malkina" - reż. Filip Rudnicki
img
 
Cena: 10 PLN

„Xupera” znaczy: Włochaty Grzbiet. Taki przydomek nadali Borysowi Malkinowi Indianie Urubu. Polski entomolog, etnograf i kolekcjoner spędził dużą część życia z mieszkańcami tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Jak sam mówił, uprawiał „etnografię naglącą” – dokumentował odchodzący na jego oczach świat tradycyjnych kultur.


Wykonał tysiące zdjęć, nakręcił dziesiątki filmów, zgromadził olbrzymie zbiory. W Polsce największą kolekcję posiada Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie.


Paradoks historii sprawił, że film stał się w pewnym sensie zapisem ostatnich miesięcy życia bohatera. Wędrówkę po świecie Malkina rozpoczynamy więc od warszawskiego blokowiska, gdzie podróżnik zatrzymał się jakby na chwilę. Przystanął, żeby posłuchać, jak jego żona czyta listy podpisane: Xupera...

 

Film powstał na zamówienie Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Zdjęcia kręcono w Wiedniu, Bazylei, Warszawie, Poznaniu i Krakowie. W dokumencie wykorzystano fragmenty filmów Borysa Malkina zrealizowanych w latach 1968–1971 dla Institut für den Wissenschaftlichen Film w Getyndze. Wykorzystano także materiały filmowe Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu.
 

Czas: 50 min.

© Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, 2009

 Dostępnosć muzeum
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice
CDK