AA
"Rzeczy" - Andrzej Kramarz. Nakład wyczerpany
img
 
Ilość stron: 86
Format: 25x20 cm

Niezwykły album zawierający zdjęcia wybitnego fotografika wykonane na targu pod halą przy ul. Grzegórzeckiej w Krakowie, jedna ze stu najlepszych książek fotograficznych roku według jurorów The Best Photography Book Award.Na kilkudziesięciu stronach piętrzą się i kłębią rozmaite przedmioty: noże, widelce, talerze, podstawki, syfony, szklane figurki, zepsute zabawki, zegarki, koraliki, obrączki, pocztówki, żelazka – tysiące zdezelowanych, zniszczonych, nikomu już niepotrzebnych rzeczy wystawionych na sprzedaż lub raczej zdanych na łaskę kupujących. W obiektywie Andrzeja Kramarza, niespiesznego i uważnego obserwatora rzeczywistości, nie tylko uwodzą one swym dziwnym urokiem, ale także zapraszają, by odczytywać w nich i poprzez nie nowe sensy i znaczenia. Jak napisał we wstępie do książki Dariusz Czaja, „nie są to zdjęcia reportażowe, ale wyraźnie skomponowane, zaaranżowane. Oczywiście, pierwszym ‘kompozytorem’ jest tu sama rzeczywistość, fotograf co najwyżej pomaga w ujawnieniu jej zakrytych aspektów. Niemniej, czujemy wyraźnie, że to, co pokazane bezpośrednio i wprost, odrywa się tu od swojej materialności i celuje w metaforyczny skrót i niedopowiedzenie”.

Andrzej Kramarz (1964), absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii w Opawie (Czechy). We wczesnych  latach 90. podejmuje pracę w zawodzie fotografa. Laureat wielu nagród fotograficznych, stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Współtwórca Fundacji Imago Mundi, członek Kolektywu Fotografów Visavis.pl.  Prowadzi zajęcia w Akademii Fotografii w Krakowie.

 

Książka do nabycia w MEK (plac Wolnica 1, ul. Krakowska 46) oraz w Księgarni Artystycznej Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (Warszawa, plac Małachowskiego 3)

 

"Rzeczy"
Zdjęcia: Andrzej Kramarz
Tekst: Dariusz Czaja
Język: polski, angielski
Koncepcja graficzna i fotoedycja: Andrzej Kramarz, Witold Siemaszkiewicz
Projekt graficzny: Witold Siemaszkiewicz
Twarda okładka, 86 stron, kolorowe ilustracje, 25 x 20 cm
Wydawca: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Kraków, 2008
ISBN: 978-83-61369-02-8Dostępnosć muzeum
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice
CDK