AA
"dzieło-działka" - Praca zbiorowa, red. Małgorzata Szczurek, Magdalena Zych. Nakład wyczerpany
img
 
Ilość stron: 386
Format: 225 x 260 mm

Po co są działki? Kilkunastu badaczy różnych specjalności przez trzy lata rozmawiało z działkowcami Krakowa, Katowic i Wrocławia. W trakcie badań robili zdjęcia, nagrywali, zapełniali strony notatników. Niejeden raz chwytali za motykę, smakowali zbiorów. Owocem tej pracy jest książka, w której znalazły się eseje, artykuły naukowe i projekty artystyczne ukazujące różne aspekty działkowego życia.

 

Mnogość wątków tu zawartych przyprawia o zawrót głowy: od historycznego kontekstu narodzin idei działki, poprzez kwestie prawne dotyczące własności ziemi i nierónej walki, jaką działkowcy toczą z silniejszymi deweloperami, refleksję na temat roli i rodzajów roślin uprawianych na działce (oraz tego, co o nich myślą i mówią sami działkowcy), zagadnienia działkowej wynalazczości oraz inspiracji, jaką czerpią z działek artyści, aż po kwestie czysto egzystencjalne, związane z pamięcią, obecnością, samotnością, upływem czasu.

 

Nie sposób w kilku słowach powiedzieć, po co są działki. Po lekturze tej książki można wyobrazić sobie, co by się stało, gdyby nagle zniknęły. "dzieło-działka" to zaproszenie do tego, by o działkach pomyśleć inaczej i wejść na ścieżki dla wielu z nas dotąd ukryte.

 

 

"dzieło-działka"
Redakcja: Małgorzata Szczurek, Magdalena Zych
Jezyk: polski
Projekt graficzny: Przemek Dębowski
Miękka okładka, 390 stron, kolorowe ilustracje, 26,5 x 23 cm
Wydawca: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Kraków 2012
ISBN: 978-83-61369-17-2

 Dostępnosć muzeum
Życzenia
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice