AA
Obiekty tygodnia - archiwum
fot. Marcin Wąsik
fot. Marcin Wąsik  

Petruk


Marionetka teatru wajang golek, Indonezja, Jawa Centralna, koniec XIX wieku; drewno rzeźbione, polichromowane; tkanina batikowa; bambusowy kijek, patyczki; długość 71 cm; obiekt z kolekcji prof. Mariana Raciborskiego, pozyskany podczas pobytu na Jawie w latach 1896 1900; w kolekcji Muzeum (dalej...)
fot. M. Wąsik
fot. M. Wąsik  

Zagłoba


Ul figuralny – szlachcic w stroju narodowym - korpus figury z drewna wierzbowego, głowa z lipowego, całość polichromowana, wysokość 179 cm. 22582/MEK   Postać szlachcica w kontuszu, z szablą przy boku i kielichem w ręce. Ul skrzynkowy z ramkami, wykonany z desek, (dalej...)
img
 

Postrach demonów


Drzeworyt na papierze 70746/MEK Polska, XIX wiek   Karawaka (krzyż), o dwóch poprzecznicach, z których górna jest mniejsza od dolnej ukazany jest centralnie. Belki krzyża, jego zwieńczenie i podstawa zakomponowane są ozdobnie oraz wypełnione literami i (dalej...)
fot. M. Wąsik
fot. M. Wąsik  

Zanza


31144/MEK – instrument muzyczny zanza (sanza); rzeźba w drewnie, elementy łączone włóknem roślinnym; wysokość: 51 cm, szerokość: 19 cm; Gabon, grupa etniczna: Fang, sprzed 1885 r.; kolekcja Stefana Szolc-Rogozińskiego   Instrument muzyczny z grupy (dalej...)
fot. M. Wąsik
fot. M. Wąsik  

Łapcie


2095/MEK – łapcie (łàpci)  plecione z taśm łyka lipowego, wieś Prawda w powiecie lidzkim guberni wileńskiej (obecnie Prauda w rejonie Varena  na Litwie); początek XX wieku, dar Wandalina Szukiewicza z 1913 r. Łapcie wykonane są techniką krzyżową. Podeszwa (dalej...)
fot. Marcin Wąsik
fot. Marcin Wąsik  

Chrystus w grobie


drewno polichromowane długość: 104 cm autor nieznany, XIX wiek pochodzenie: Cieszacin Mały, powiat jarosławski, województwo podkarpackie 44260/MEK   Rzeźba przedstawia ciało Chrystusa złożone do grobu. Jezus leży z zamkniętymi oczami, jego ręce przylegają do (dalej...)
fot. M. Wąsik
fot. M. Wąsik  

Palma wielkanocna


4705/MEK, palma wielkanocna, Wilno, (obecnie Litwa), gałązka wierzby, trawa mietlica, suche kwiatki, sznurek, wysokość 52 cm, dar Adam Kropatsch, 1929 rok.   Dekoracyjne palmy, które co roku w okresie świąt Wielkanocnych można kupić na placach targowych w całej Polsce, (dalej...)
fot. Marcin Wąsik
fot. Marcin Wąsik  

Drabina


Drabina wykonana jest z jednego kawałka pnia lub konaru drzewa. Ma kształt samorodny – wykorzystane zostało naturalne rozgałęzienie drewna. Stopnie drabiny w kształcie nacięć wykonane zostały ciosłem, narzędziem do obróbki drewna. Nacięcia umożliwiają wspinanie się po (dalej...)
fot. M. Wąsik
fot. M. Wąsik  

Muchołapka


72628/MEK Muchołapka lub też mucharnica z I połowy XX wieku, Zawoja, powiat Bielsko-Biała. Naczynie szklane baniaste na trzech wtopionych nóżkach z korkiem szklanym w kształcie gałki. Dno naczynia zagłębione, tworzące cylinder otwarty do wewnątrz. Szkło zielonkawe oraz białe (dalej...)
img
 

Autograf Kolberga


I/3051/rkp   Dwie karty papieru kancelaryjnego złożone na pół (o całkowitym wymiarze wys. 34 cm, szer. 42 cm) i zapisane po obu stronach pismem odręcznym, atramentem. Karta pierwsza, zawierająca sprawozdanie z podróży na Pokucie i w „góry (dalej...)
«    Poprzedni [221-230][231-240][241-250][251-260][261-270] Następny    »
Etnodizajn
Kto Gdzie
Granice
Badania syberyjskie
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Etnokalendarz
WMDL
wirtualne muzea małopolski