AA
Obiekty tygodnia - archiwum
img
 

Róg stróża nocnego


3273/MEK Róg stróża nocnego, Śląsk Cieszyński, 1861 rok; róg woli, blacha mosiężna, długość 44 cm. Do instrumentu przyklejona jest niewielka kartka z informacją wypisaną  kaligraficznym pismem: „Trąba (róg) stróża nocnego z r. 1861 z (dalej...)
img
 

Tabakierka


Tabakierka z miniaturową łyżeczką do nabierania tabaki agat, kość; Mongolia, XIX/XX  w.   Szczególnym rodzajem przedmiotu osobistego jest dla Mongołów i Tybetańczyków tabakierka. Ten niewielki pojemnik na tabakę, niejednokrotnie wykonany jest ze (dalej...)
img
 

Socha


Socha 40 497/MEK – socha łopatkowa, Kłosów, powiat chojnicki, województwo zachodnio-pomorskie. Długość całkowita 172 cm, szerokość 100 cm, początek XX wieku. Sochy to tradycyjne narzędzia rolnicze o rozwidlonej części pracującej służące do uprawy (dalej...)
img
 

Kełef huculski


15457/MEK – Kełef , Huculszczyzna, lata 20. XX wieku, długość 90 cm   Laska z ciemnego, twardego drewna, prawdopodobnie dębu, politurowana, ośmioboczna, równa na całej długości. Zaopatrzona jest w rączkę odlaną z mosiądzu, w jednej części zwężającą się (dalej...)
img
 

„Warszawa w 1920 roku. Podwórko na ulicy Leszno nr 104 (tak zapamiętane)”


59986/MEK – obraz „Warszawa w 1920 roku. Podwórko na ulicy Leszno nr 104 (tak zapamiętane)”; papier, akwarele; wymiar: 29 x 45 cm.;  Warszawa, wyk. Leokadia Płonkowa 1980; zakup w 1982 roku od malarki po III Triennale Plastyki Nieprofesjonalnej. Malarska wizja (dalej...)
img
 

Tornister


78677/MEK -  tornister szkolny, wyrób fabryczny,  Polska, lata 70. XX wieku, wym. całk. 40 x 30 x 14 cm Tornister szkolny w formie teczki, wykonany z dermy – tworzywa sztucznego imitującego skórę. Składa się z prostokątnej torby z zewnętrzną kieszenią i (dalej...)
img
 

Jezus Frasobliwy


Chrystus Frasobliwy 25071/MEK, rzeźba w drewnie lipowym, ślady polichromii olejnej, wys. 35 cm, XIX wiek, autor nieznany. Rzeźba pochodzi z miejscowości Zalas w powiecie krakowskim. Do kolekcji Muzeum trafiła jako dar Bolesława Słupeckiego z Krakowa. Jezus ukazany został jako (dalej...)
img
 

Dzieża


Dzieża W Polsce, do lat 60 tych XX w., na wsi powszechnie wypiekano chleb. Na przełomie XX/XXI wieku znowu w wiejskich gospodarstwach agroturystycznych piecze się chleb. Chleb przygotowuje się według starych receptur, często przy pomocy dawniej stosowanych narzędzi, a wypieka (dalej...)
img
 

Krakowski czepek weselny / sierpień 4


186/MEK – krakowski czepek weselny; Wola Radłowska, powiat Tarnów, województwo małopolskie; koniec XVIII wieku.   Denko czepka płaskie, u góry zaokrąglone, wykonane z ręcznej plecionki, z zielonych nici, naszytej szeregami zachodzących na siebie (dalej...)
img
 

Płytka z muru ofiarnego z wyrytą mantrą / sierpień 3


56120/MEK Płytka z muru ofiarnego z wyrytą mantrą om mani padme hum Nepal, Mustang, połowa XX w.   Kamienna łupkowa płytka z buddyjskiego muru ofiarnego zawiera inskrypcję w języku tybetańskim om mani padme hum, która jest mantrą Bodhisattwy Awalokiteśwary. Jest to (dalej...)
«    Poprzedni [221-230][231-240][241-250][251-260][261-270] Następny    »
edukacja
szopka
słowa
wesela
miejskie dynamo
teren działamia
WMDL
Etnodizajn
wirtualne muzea małopolski
CDK