AA
Obiekty tygodnia - archiwum
fot. Jacek Kubiena
fot. Jacek Kubiena  

Drwal


55351/MEK Drewno polichromowane, wysokość 57,5 cm. Autor: Szczepan Mucha, 1978 r. Szale, pow. Sieradz, woj. łódzkie   Mężczyzna stoi wyprostowany, w prawej ręce trzyma siekierę, w lewej piłę. Modelunek prymitywny: postać bryłowata o zwartej sylwetce, (dalej...)
fot. Marcin Wąsik
fot. Marcin Wąsik  

Czepek


Czepek tiulowy mężatki - okolice Szamotuł, woewództwo. wielkopolskie; początek XX wieku (?), zakupiony do zbiorów w 1968 r. 34452/MEK Czepek wykonany jest z białego tiulu, składa się z główki wykończonej ułożoną rurkowato tiulką  i opasanej jedwabną (dalej...)
img
 

Pojemnik na pędzle


Chiny, koniec XIX lub początek XX wieku; emalia cloisonne na metalu Obiekt z kolekcji profesora Władysława Kotwicza 78995/MEK   Cylindryczny w kształcie pojemnik na pędzle do kaligrafii to naczynie metalowe, bez wyodrębnionej podstawy, o płaskim dnie i brzegach lekko (dalej...)
fot. M. Wąsik
fot. M. Wąsik  

Hrab


Hrab – narzędzie do obróbki drewna, XIX/XX wiek, Nowica (teren dawnej Łemkowszczyzny), gmina Uście Gorlickie, powiat gorlicki, województwo małopolskie, wysokość 24 cm., deska 37 x 7 cm. 33401/MEK   „W Nowicy i sąsiednim Przysłupie ludność (dalej...)
fot. M. Wąsik
fot. M. Wąsik  

Piłka


78645/MEK Piłka do gry w piłkę nożną, skóra bydlęca farbowana, zszywana maszynowo, dętka gumowa, obwód piłki 68 cm, średnica 20 cm.   Piłka w kształcie kuli, wypełniona sprężonym powietrzem. Składa się z wewnętrznej części – gumowej dętki i z (dalej...)
fot. Marcin Wąsik
fot. Marcin Wąsik  

Petruk


Marionetka teatru wajang golek, Indonezja, Jawa Centralna, koniec XIX wieku; drewno rzeźbione, polichromowane; tkanina batikowa; bambusowy kijek, patyczki; długość 71 cm; obiekt z kolekcji prof. Mariana Raciborskiego, pozyskany podczas pobytu na Jawie w latach 1896 1900; w kolekcji Muzeum (dalej...)
fot. M. Wąsik
fot. M. Wąsik  

Zagłoba


Ul figuralny – szlachcic w stroju narodowym - korpus figury z drewna wierzbowego, głowa z lipowego, całość polichromowana, wysokość 179 cm. 22582/MEK   Postać szlachcica w kontuszu, z szablą przy boku i kielichem w ręce. Ul skrzynkowy z ramkami, wykonany z desek, (dalej...)
img
 

Postrach demonów


Drzeworyt na papierze 70746/MEK Polska, XIX wiek   Karawaka (krzyż), o dwóch poprzecznicach, z których górna jest mniejsza od dolnej ukazany jest centralnie. Belki krzyża, jego zwieńczenie i podstawa zakomponowane są ozdobnie oraz wypełnione literami i (dalej...)
fot. M. Wąsik
fot. M. Wąsik  

Zanza


31144/MEK – instrument muzyczny zanza (sanza); rzeźba w drewnie, elementy łączone włóknem roślinnym; wysokość: 51 cm, szerokość: 19 cm; Gabon, grupa etniczna: Fang, sprzed 1885 r.; kolekcja Stefana Szolc-Rogozińskiego   Instrument muzyczny z grupy (dalej...)
fot. M. Wąsik
fot. M. Wąsik  

Łapcie


2095/MEK – łapcie (łàpci)  plecione z taśm łyka lipowego, wieś Prawda w powiecie lidzkim guberni wileńskiej (obecnie Prauda w rejonie Varena  na Litwie); początek XX wieku, dar Wandalina Szukiewicza z 1913 r. Łapcie wykonane są techniką krzyżową. Podeszwa (dalej...)
«    Poprzedni [221-230][231-240][241-250][251-260][261-270] Następny    »
Kto Gdzie
Granice
Badania syberyjskie
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Etnokalendarz
WMDL
wirtualne muzea małopolski