AA
Obiekty tygodnia - archiwum
fot. Marcin Wąsik
fot. Marcin Wąsik  

Stojak do łuczywa „świecak”


2079/MEK   Stojak do łuczywa nazywany „dziadkiem” lub „świecakiem”; Prawda koło Ejszyszek, pow. Lida, woj. nowogródzkie (obecnie Litwa); drewno, metal; wys. 134 cm, szer. 27,5; 2 poł. XIX wieku.   Zastanawiamy się czasem, gdzie (dalej...)
img
 

Miedzioryt: Święta Cecylia


45943/MEK   Na papierze czerpanym o kształcie prostokąta stojącego, kompozycja ujęta w czworobok łukowato wysklepiony, przedstawiająca  św. Cecylię siedzącą w komnacie na krześle i grającą na harfie. Święta ukazana jest w różowej sukni i (dalej...)
fot. Marcin Wąsik
fot. Marcin Wąsik  

Żydowski talizman „wilczy ząb”


10663/MEK   Kółko o średnicy 5 cm wykonane z kości.   Talizman trafił do zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie jako depozyt Uniwersytetu Jagiellońskiego i przez długi czas uważany był, mylnie, za kościaną bransoletkę, zabawkę rusińską. (dalej...)
fot. Marcin Wąsik
fot. Marcin Wąsik  

Aleut polujący na fokę


18984/MEK   Model przedstawiający postać aleuckiego myśliwego strzelającego w pozycji leżącej ze strzelby do foki. Zarówno postać Aleuta jak i foki oraz akcesoriów (broń, podpórka pod strzelbę) wykonane z drewna. Figurka myśliwego ubrana została w (dalej...)
img
 

Kalendarz Świąt – Październik


Kompozycja wielopostaciowa, ujęta w prostokąt stojący. W górnej części ukazane dwie postacie apostołów: z lewej św. Szymon z piłą, z prawej św. Juda Tadeusz z księgą i maczugą. Po obu stronach kartusza aniołki z palmami męczeństwa. Poniżej dwa zwoje (dalej...)
fot. Marcin Wąsik
fot. Marcin Wąsik  

Spódnica farbowana indygo


56327/MEK   Szlachtowa, gm. Szczawnica, pow. nowotarski; druga połowa XIX wieku.    Prezentowana spódnica pochodzi z okolic Szczawnicy, z części zamieszkanej przez tzw. Rusinów Szlachtowskich, gdzie spódnice tego typu nazywano (dalej...)
fot. Marcin Wąsik
fot. Marcin Wąsik  

Klisze szklane


Po 1839 r., kiedy Louis Jaques Mandé Daguerre opublikował opracowaną przez siebie metodę utrwalania obrazu na posrebrzanej płytce miedzianej, nazwaną następnie od nazwiska wynalazcy dagerotypią, nastąpił gwałtowny rozwój techniki fotograficznej. Proces dagerotypii był (dalej...)
fot. Marcin Wąsik
fot. Marcin Wąsik  

Gusle


28402/MEK   Obecne tereny Bośni i Hercegowiny.   Czy hip-hop pochodzi z Bliskiego Wschodu? Co łączy Rambo z Mozartem? Czy można grać rock na instrumencie jednostrunowym?   Gusle (гусле) – znane w języku polskim jako gęśle – (dalej...)
fot. Marcin Wąsik
fot. Marcin Wąsik  

Jarmułka dziecięca


4234/MEK Grodzisk Wielkopolski, XVIII/XIX w.   Jarmułka dziecięca uszyta w formie czepka z wzorzystej tkaniny brokatowej w motywy roślinne. Od spodu podszyta jest amarantowym i kremowym jedwabiem w postaci klinów łączących się u szczytu jarmułki. Wokół (dalej...)
img
 

Szkaplerz buddyjski


19044 /MEK   Mongolia północna, koniec XIX w.   Mały osobisty szkaplerzyk w formie prostokątnego blaszanego pudełeczka z zasuwanym ozdobnym wieczkiem, z miniaturą na płótnie przedstawiającą Buddę Śakjamuniego umieszczoną wewnątrz za szkłem. (dalej...)
«     [1-10][11-20][21-30][31-40][41-50] Następny    »
Dostępnosć muzeum
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice
CDK