AA
Wiadomości
Czarango – instrument muzyczny z Boliwii; spodnią część pudła rezonansowego wykonano z pancerza pancernika (obiekt z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie). Fot. archiwum MEK.
Czarango – instrument muzyczny z Boliwii; spodnią część pudła rezonansowego wykonano z pancerza pancernika (obiekt z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie). Fot. archiwum MEK.  

Wyspy Pacyfiku - czy wszystko już odkryto? Zapraszamy na spotkanie


28 kwietnia 1947 roku rozpoczęła się jedna z najbardziej brawurowych wypraw oceanicznych w historii XX wieku. Norweski podróżnik i etnograf Thora Heyerdahla, wraz z pięcioma innymi śmiałkami (z których tylko jeden zna się na żeglarstwie), wyruszył w rejs przez Pacyfik, za środek transportu mając drewnianą tratwę o nazwie Kon-Tiki.

 

Heyerdahl, chciał udowodnić rewolucyjną tezę o zasiedleniu Polinezji przez mieszkańców Ameryki Południowej, udowadniając, że dzięki tratwom z balsy możliwe były migracje na Oceanie Spokojnym. Swoją wyprawę opisał w kultowej książce "Kon-Tiki ekspedisjonen", wydanej w roku 1948 (pol. "Wyprawa Kon-Tiki", pierwsze wyd. w tłum. Jerzego Pańskiego, Iskry, 1957). Podczas wyprawy został też nakręcony film, zatytułowany później "Kon-Tiki". Producentem, operatorem oraz narratorem był sam Thor Heyerdahl. W 1951 roku produkcja została nagrodzona Oscarem w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

 

Spektakularna fabularna rekonstrukcja tego dokumentu w reżyserii Joachima Roenninga i Espena Sandberga z 2012 r., zostanie wyświetlona w wersji koncertowej z muzyką wykonywaną na żywo podczas 7. Festiwalu Muzyki Filmowej. Projekcji towarzyszy program ciekawych wydarzeń, wśród nich panel antropologiczny w MEK.

 

Będzie to niezwykła okazja do spotkania z dwoma członkami Klubu Odkrywców, uczestnikami jedynych polskich wypraw naukowych na Rapa Nui, odkrywców jaskiń na Wyspach Wielkanocnych: prof. Zdzisławem Janem Rynem oraz dr Andrzejem Ciszewskim. Spotkanie poprowadzi dr Michał Wasilewski z Instytut Archeologii UJ. Rozmowie o odkryciach na wyspach Pacyfiku towarzyszyć będzie prezentacja wybranych obiektów z kolekcji Muzeum.


Wstęp wolny

 

Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Ratusz, pl. Wolnica 1

25 września 2014, godz. 17:00

 
Powrót do listy wiadomości
Dostępnosć muzeum
Życzenia
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice