AA
Wiadomości
Rzeźby Karola Wójciaka Heródka na wystawie w Marsylii Fot. Łukasz Grudysz.
Rzeźby Karola Wójciaka Heródka na wystawie w Marsylii Fot. Łukasz Grudysz.  

Marzenie Karola Wójciaka Heródka


W tym roku przypada 45. rocznica śmierci Karola Wójciaka Heródka. Gmina Lipnica Wielka, Parafia pw św. Łukasza Ewangelisty, Muzeum im. W. Orkana w Rabce-Zdrój, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Muzeum – Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej i kilku właścicieli prywatnych, postanowiło uczcić tę rocznicę w wyjątkowy sposób i spełnić marzenie orawskiego Nikifora. Jego rzeźby powrócą, pierwszy raz po prawie pół wieku, pod Babią Górę – do miejsca swoich narodzin – i staną w lipnickim kościele. Za życia artysty to się nie zdarzyło.

 

W asyście Zespołu Regionalnego "Orawianie" im. Heródka i warty honorowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Lipnicy Wielkiej, odbędzie się uroczyste wniesienie figur i msza w intencji rzeźbiarza. Po mszy w Domu Ludowym zostanie otwarta wystawa prac nadesłanych na konkurs plastyczny "Świat oczami Heródka". Następnie zapraszamy na posiad w domu, gdzie Heródek spędził ostatnie lata życia. Wezmą w nim udział mieszkańcy Lipnicy Wielkiej i pracownicy muzeów etnograficznych. Będą wspomnienia, oglądanie slajdów i drobny poczęstunek. Zamknięcie ekspozycji i zakończenie obchodów o godz. 20:00.

 

Pochodzący z lipnickiego przysiółka Karol Wójciak Heródek nie doczekał sławy na miarę rodaka z Krynicy. Ale ma grono wielbicieli, których fascynują jego sztuka i biografia. W 2012 roku powstał o nim spektakl pt.: „Nieudany krewniak", a w zeszłym roku dzięki uprzejmości Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem udało się przywrócić fotografię Artysty na jego współczesny nagrobek. Do 30 sierpnia można je oglądać na wystawie „Heródek – orawski Nikifor” w Muzeum w Rabce-Zdrój.
 


31 sierpnia 2014, niedziela, godz. 11:30 – 20:00 

Lipnica Wielka na Orawie

 

Linki:

www.lipnicawielka.pl 

www.parafia-lipnicawielka.pl

www.facebook.com/NieudanyKrewniak
 

 

 
Powrót do listy wiadomości
Dostępnosć muzeum
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice
CDK