AA
Wiadomości
fot. Marcin Wąsik
fot. Marcin Wąsik  

Obiekt na dzień dobry: Herod


Prezentowana jako "Obiekt na dzień dobry" kukiełka przedstawia króla Heroda. Należy do zestawu lalek i szopki, jakie zakupił w Wieliczce w 1904 roku Tadeusz Estreicher.  

 

Opowieść o biblijnym okrutniku Herodzie to główny wątek bożonarodzeniowych przedstawień kukiełkowych, zwanych kiedyś „puszczaniem lalek”. Stanisław Cercha tak o nich pisał w 1914 roku: Szopki pokazywano po domach dla uciechy dzieci. Lalki starali się wykonywać jak najsztuczniej, a niektóre z nich jak najśmieszniej. Najwięcej sztuki wymagał król Herod, gdyż krew musiała mu tryskać, kiedy śmierć kosą mu głowę ścinała.

 

Wykonanie opisanej wyżej krwawej sceny pozostaje dziś jedynie sferze domysłów. Ale faktem jest, że wszystkie zachowane w zbiorach Muzeum Etnograficznego kukiełki przedstawiające króla Heroda nie mają głowy na stałe przytwierdzonej do tułowia. Są wśród nich takie, których głowy przymocowano paskiem skóry lub tkaniny. Inne mają głowę na sznurku, który poprowadzony jest wewnątrz tułowia kukiełki.  Kolędnik napinał ten sznurek, trzymając go wraz z trzonkiem kukiełki i luzował w scenie ścięcia, sprawiając, że głowa groźnego króla efektownie opadała w dół.

 

„Obiekt na dzień dobry” można oglądać w budynku Ratusza na pl. Wolnica 1 bez konieczności kupowania biletu lub przy okazji zwiedzania wystawy stałej. 

Kukiełka będzie prezentowane w tej strefie od 5 grudnia do połowy stycznia.

 

Więcej informacji można znaleźć w zakładce Obiekt tygodnia.

 
Powrót do listy wiadomości
Dostępnosć muzeum
Życzenia
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice