AA
Wiadomości
fot. Marcin Wąsik
fot. Marcin Wąsik  

Obiekt na dzień dobry: „Szatki” Dzieciątka Jezus


Figurka Dzieciątka Koletańskiego prezentowana jest w ołtarzu bocznym kościoła pw. Św. Józefa przy ul. Poselskiej w Krakowie. Siostry bernardynki, których klasztor przylega do kościoła, otaczają ją czcią i na szczególne okazje przybierają w ozdobne szaty. Akt ubierania Dzieciątka jest dla sióstr momentem wyjątkowym – nieobjęty Bóg w wyrzeźbionym ciele dziecka doświadcza czułości i opieki. Sama figurka uważana jest za cudowną.

 

Z „Nowenny do Dzieciątka Jezus Koletańskiego” dowiadujemy się o zdarzeniu, które miało mieć miejsce w 1894 roku: Pewnej kobiecie, dostarczającej do klasztoru prowianty, zachorowała jedyna córeczka i była już prawie umierająca. Zrozpaczonej matce siostra dała sukienkę Dzieciątka Jezus, by ją założyła na chore dziecko. Gdy to uczyniła po powrocie do domu, dziewczynka otworzyła wesoło oczka i zaczęła się bawić. Objawy choroby znikły zupełnie. Później często stosowano ten sposób jako bardzo skuteczny i w końcu zabrakło sukienek Dzieciątka. Zaczęto więc pocierać materiał o Figurkę. Te „szatki”, jeśli były używane z głęboką wiarą, miały taką samą cudowną moc.

 

Prezentowane „szatki” Dzieciątka nie są relikwiami sensu stricto, ponieważ szczególną moc zyskiwać mają dzięki kontaktowi z reprezentacją Boga (rzeźbą), a nie ciałem świętego. Są jednym z wielu przykładów dewocjonaliów, których współczesne wcielenia angażują nowe materiały i środki komunikacji, dlatego stały się przedmiotem zainteresowania Muzeum i trafiły do kolekcji.

 

„Obiekt na dzień dobry” można oglądać w budynku Ratusza na pl. Wolnica 1 bez konieczności kupowania biletu lub przy okazji zwiedzania wystawy stałej. „Szatki” będą prezentowane w tej strefie od 5 września do 15 października.

 

Więcej informacji można znaleźć w zakładce Obiekt tygodnia.

 

 
Powrót do listy wiadomości
Dostępnosć muzeum
Życzenia
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice