AA
Wiadomości
fot. Marcin Wąsik
fot. Marcin Wąsik  

Obiekt na dzień dobry: Zielnik Szymona Syreniusza


W Ratuszu przy Placu Wolnica prezentujemy niezwykły "Obiekt na dzień dobry" - Zielnik Szymona Syreniusza, wydany w 1613 roku.

 

Zielnik to bodaj największe dzieło z zakresu nauk przyrodniczych doby polskiego renesansu, cieszące się wielką popularnością w tej części Europy. Jest pierwszym syntetycznym opracowaniem ówczesnej wiedzy o roślinach i ich zastosowaniu, dlatego przedstawia do dziś nieocenioną wartość historyczną. Używane przez autora polskie nazwy roślin (zarówno te, zaczerpnięte z języka potocznego, jak i te, przez niego utworzone) zostały przejęte przez następne pokolenia botaników, wchodząc na stałe do języka polskiego i czyniąc pracę Syreniusza dziełem ponadczasowym.

 

Zielnik zawiera opisy 765 roślin, z których większość została szczegółowo zilustrowana. Autor zamieścił w nim opisy morfologiczne oraz m.in. informacje dotyczące właściwości farmaceutycznych i zastosowania w lecznictwie wraz z  przepisami na sporządzanie medykamentów. 

 

O Zielniku Syreniusza posłuchasz również w Radiu Kraków: 

www.radiokrakow.pl/kultura/zielnik-syreniusza-z-xvii-wieku-w-muzeum-etnograficznym/ 

 

„Obiekt na dzień dobry” można oglądać w budynku Ratusza na pl. Wolnica 1 bez konieczności kupowania biletu lub przy okazji zwiedzania wystawy stałej. Zielnik będzie prezentowany w tej strefie od 8 sierpnia do 3 września.

 

Więcej informacji można znaleźć w zakładce Obiekt tygodnia.

 
Powrót do listy wiadomości
Dostępnosć muzeum
Życzenia
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice