AA
Wiadomości
fot. Marcin Wąsik
fot. Marcin Wąsik  

Obiekt na dzień dobry: Antoni Toborowicz, „Kopernik”


Rzeźba, którą prezentujemy jako "Obiekt na dzień dobry" przedstawia Mikołaja Kopernika – polskiego astronoma, twórcę teorii heliocentryzmu. Uczony ukazany został z głową uniesioną w niebo, z dużym cyrklem w rękach. Jego twarz jest płaska, z zamarkowanymi oczami, ustami i wypukłością nosa. Uwagę zwraca jaśniejszy odcień bejcy kryjącej twarz figury, co sprawia wrażenie, jakby obserwowane przez Kopernika gwiazdy rozjaśniały jego oblicze.

 

Autor rzeźby – Antoni Toborowicz –  urodził się w 1941 roku w Woli Libertowskiej (powiat zawierciański). Przez lata swojej pracy artystycznej najwięcej czasu poświęcał rzeźbie, jednak ciekawość nowych wyzwań zawsze kierowała go dalej, w stronę kolejnych dziedzin sztuki i rzemiosła: malował obrazy na szkle, wykonywał drzeworyty, meble, ule i piece, projektował wnętrza domów i kościołów. Obecnie kolekcjonuje również stare krzyże i kapliczki, które prezentuje w prywatnym muzeum w rodzinnej miejscowości.

 

„Obiekt na dzień dobry” można oglądać w budynku Ratusza na pl. Wolnica 1, zaraz przy wejściu do Muzeum, bez konieczności kupowania biletu lub przy okazji zwiedzania wystawy stałej. Rzeźba będzie prezentowana w tej strefie od 16 maja do 4 czerwca 2017 roku.  

 

Więcej informacji można znaleźć w zakładce Obiekt tygodnia.

 
Powrót do listy wiadomości
Dostępnosć muzeum
Życzenia
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice