AA
Wiadomości
img
 

Noc muzeów 2017 w MEK - Program


Muzea i kontrowersje – to hasło tegorocznej Nocy Muzeów. Zapraszamy skorzystania ze specjalnego programu zwiedzania wystawy stałej pn. „NIE-DO-POWIEDZENIA. Polska kultura ludowa – o czym NIE opowiada wystawa stała MEK?” oraz obejrzenia nowych wystaw w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie (jeszcze przed wernisażem!). Noc muzeów będzie również okazją do spotkania z przedstawicielami czeczeńskiego centrum animacji i edukacji kulturalnej SINTAR.


PROGRAM:


NIE-DO-POWIEDZENIA. Polska kultura ludowa – o czym NIE opowiada wystawa stała MEK?


Ratusz, plac Wolnica 1


Na wystawie stałej MEK wiele jest jeszcze do odkrycia, także dla tych, którzy widzieli ją już wiele razy. Udowodni to specjalny program zwiedzania. W centrum uwagi znajdą się tematy spychane na margines opowieści o polskiej wsi, takie jak głód, wstyd, strach, bieda, pańszczyzna (czyli niewolnictwo). Żeby wątki te miały szansę wybrzmieć, część ekspozycji zostanie przysłonięta – fokus na wybrane obiekty to szansa na dostrzeżenie treści obok których do tej pory można było przejść obojętnie. O czym mogą nam opowiedzieć medalik ze św. Zytą, patronką służących; sidła na jelenia używane przez kłusowników w połowie XX wieku; kuferek, w który spakował swój dobytek Józef Chowaniec, idący do wojska w 1908 roku? Czas zmierzyć się z pełną niedopowiedzeń opowieścią o naszych dziadkach i pradziadkach. 


Tej nocy ważne będzie także słowo. O 20:00, 22:00 i 24:00 zapraszamy do słuchania testamentów chłopskich z XIX i XX wieku (wszystkie z kolekcji MEK). Te spisy inwentarza dokonywane w kontekście rozstania z rodziną i ze światem to poruszające świadectwa chłopskiej rzeczywistości. Za ich pomocą kolejny raz możemy się przekonać, że w muzeum jest miejsce na prawdziwe emocje. W głośnym czytaniu poruszających świadectw chłopskiej kultury wezmą udział pracownicy Muzeum i zaproszeni goście, m.in.: Justyna Nowicka (Radio Kraków), Martyna Nowicka (Gazeta Wyborcza) i Łukasz Wojtusik (Radio TOK FM).


________________________________________
POWIEDZMY SOBIE – spotkanie z przedstawicielami Fundacji SINTAR. 


Sala odczytowa, Ratusz, plac Wolnica 1


Osobny program przygotowali członkowie Fundacji Sintar im. Issy Adajewa, którzy tej nocy będą gościć w Ratuszu przy placu Wolnica. 
Od 19:00 do 20:45 oraz od 21:45 do 01:00 przedstawiciele Fundacji i zaproszeni przez nich goście czekać będą na chętnych do skorzystania z Żywej Biblioteki. Po prostu przyjdź, dosiądź się do stolika i porozmawiaj, żeby dowiedzieć się co znaczą w życiu konkretnych ludzi pojęcia takie jak wielokulturowość, integracja, ale też wykluczenie i dyskryminacja.

O 19:00, 20:00, 22:0023:00, 24:00 rozpoczynają się kolejne sesje gry symulacyjnej: stań oko w oko z własnymi uprzedzeniami, spróbuj odnaleźć metody współpracy między przedstawicielami różnych kultur. Da się! 

O 21:00 zapraszamy na seans filmu pt. „Czekam na odpowiedź”. Jest to dokument stworzony przez dzieci i młodzież z Sintaru w ramach projektu „Sintar! Kamera! Akcja!”. Jego tematem jest tożsamość młodych Czeczenów mieszkających w Warszawie, ich integracja z Polakami i życie w nowym kraju. Czas trwania ok. 30 minut. 


________________________________________
NIEROZSTRZYGAJĄCY MOMENT, PUNKT OBSERWACYJNY – wystawy czasowe w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie

Dom Esterki, ul. Krakowska 46 

 

NIEROZSTRZYGAJĄCY MOMENT
Kurator: Gordon MacDonald

Od lądowania na Księżycu po zamachy z 11 września 2001 roku – fotografia często dostarcza „niezbitych dowodów” na poparcie teorii spiskowych. Zdjęcia prezentowane na wystawie „Nierozstrzygający moment” są niezwykłe i swojskie zarazem.

Obrazy wraz z towarzyszącymi im dokumentami, książkami i filmami nasuwają wiele pytań: czy jesteśmy regularnie odwiedzani przez obce istoty podróżujące dziwnymi międzygwiezdnymi pojazdami? Czy może ogromna liczba ludzi postanowiła stworzyć monumentalne, odmieniające życie fikcje, by potwierdzić istnienie istot pozaziemskich i ich wynalazków technicznych? Obie ewentualności są równie intrygujące i do dziś dzielą ludzi. A że nie można ich udowodnić przy użyciu techniki lub analizy fotograficznej, zdjęcia sytuują się w swoistej szarej strefie – między faktem a fikcją, twardymi dowodami a imponującym fałszerstwem.

Wystawa zwraca także uwagę widzów na sens tego, co dziś rozumiemy pod pojęciem wiedzy. Zgodnie z klasyczną filozoficzną definicją wiedza powstaje, gdy prawda – oparte na faktach, niezbite dowody – zazębia się z przekonaniami – koncepcjami, jakie jednostka jest gotowa przyjąć jako część swojego pojmowania świata. W czasach polityki postprawdy to przeświadczenia są decydującym czynnikiem rozumienia świata – prawda stała się czynnikiem niekoniecznym. „Fejki” i „alternatywne fakty” to nowe „prawdy”, które w połączeniu z przyjętymi z góry przekonaniami zamieniają się w potężne narzędzie postrzegania świata.

„Nierozstrzygający moment” to projekt artysty i kuratora Gordona MacDonalda stworzony dla Miesiąca Fotografii w Krakowie w 2017 roku we współpracy z Photographers’ Gallery w Londynie. 

Wszystkie prace udostępnione dzięki uprzejmości Gordona MacDonalda pochodzą z bogatych zbiorów UFO Photo Archives.

Organizator:
Fundacja Sztuk Wizualnych

Mecenas główny:
Fundacja Griffin Art Space

Przy wsparciu finansowym:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Krakowa

Partnerzy wystawy:
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Photographers' Gallery

PUNKT OBSERWACYJNY
Kuratorzy: Gordon MacDonald, Joanna Gorlach

Prezentowane materiały pochodzą z obszernego archiwum Warszawskiego Towarzystwa Badań NOL „UFO-Video”, które przez ponad trzydzieści lat działało pod patronatem Muzeum Techniki znajdującego się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Przez ten czas „UFO-Video” zajmowało się badaniem rozmaitych tematów związanych ze zjawiskami paranormalnymi, organizowało wykłady i dyskusje, a co najważniejsze – katalogowało raporty o niewytłumaczalnych zjawiskach zachodzących w ziemskiej atmosferze. Prowadziło w Polsce nieustające badania mające na celu wyjaśnienie istoty nieznanego. Obecnie zbiory te znajdują się pod opieką warszawskiej Fundacji Nautilus. Zdjęcia i nagrania do wystawy wybrano z archiwów jako przykład badań i raportów, które powstały w komunistycznej Polsce. Zakres zapisów znajdujących się w archiwum „UFO-Video” pokazuje konsekwentny i otwarty stosunek do tematu, zaskakujący jak na okres, w którym powstały. Szczególne podziękowania dla Roberta Bernatowicza i Fundacji Nautilus oraz Bronisława Rzepeckiego za ich otwartość, zaufanie i udostępnienie materiałów, bez których ta wystawa nie mogłaby się odbyć.

Organizator:
Fundacja Sztuk Wizualnych

Mecenas główny:
Fundacja Griffin Art Space

Przy wsparciu finansowym:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Krakowa

Partnerzy wystawy:
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, LabLab


INFORMACJE PRAKTYCZNE: 
Kiedy: 19/20 maja – od godziny 19:00 do 1:00 
Gdzie: Ratusz – plac Wolnica 1 oraz Dom Esterki – ulica Krakowska 46. 


Uwaga: 19 maja wystawę stałą w Ratuszu można zwiedzać wyjątkowo do godz. 18.00. Od godz. 19:00 zapraszamy na Noc Muzeów – wstęp wolny.

 

Dołącz do wydarzenia na portalu Facebook: 

www.facebook.com/events/1940266106206974/

 
Powrót do listy wiadomości
Dostępnosć muzeum
Życzenia
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice