AA
Wiadomości
img
 

Granice empatii – kolejne spotkanie z cyklu GRANICE


23 lutego o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu GRANICE. 

 

GRANICE empatii

Zaakceptowanie Innego to wyzwanie. Co się dzieje, kiedy w życiu wspólnoty lęk i poczucie zagrożenia ze strony różnych od nas zaczyna przeważać? Jak rozwijać empatię? Czy istnieją dla niej granice?

 

Gośćmi spotkania będą:

 

Olga Stanisławska – dziennikarka, reportażystka, laureatka Nagrody Kościelskich (2002). Pisze o dylematach wielokulturowych społeczeństw, położeniu mniejszości w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Publikuje w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce” i „Tygodniku Powszechnym”.

 

Bogdan de Barbaro – lekarz psychiatra i terapeuta, profesor nauk medycznych. Kieruje Zakładem Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania zawodowe dotyczą terapii rodzin w schizofrenii oraz postpsychiatrii.

 

Spotkanie poprowadzi Magdalena Zych – antropolożka kultury, koordynatorka terenowych projektów badawczych Muzeum.

 

Informacje praktyczne:

23 lutego, godz. 18.00. 

Muzeum Etnograficzne – Ratusz, plac Wolnica 1. 

Wstęp wolny! 

Wydarzenie na portalu Facebook: 

https://www.facebook.com/events/1215842678536043/ 

---------------------------------------------------------------------------

 

Granice. Cykl spotkań w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

 

Podejmiemy w nim pytania, jakie stawia sobie każdy, kto próbuje odnieść się do sytuacji ludzi zmuszonych do opuszczenia swojego kraju.

 

W  ostatnim czasie wciąż dowiadujemy się o uchodźcach uciekających do Europy w tragicznych okolicznościach. Choć tych, którzy przybywają do Polski z Bliskiego Wschodu jest niewielu, próbujemy radzić sobie z wielością danych, znaleźć sposób na pierwszą bezsilność, nieraz (nierzadko) lęk.

 

Co robić? Odpuścić?  Zareagować? Jaką przyjąć strategię postępowania w rzeczywistości, która nas stawia w nowej sytuacji? 

 

A co z tymi, którzy w Polsce są od co najmniej kilku lat, ale mają trudności z integracją, bo Polska nie tworzy takich warunków i ludzie ci są pozostawieni sami sobie? Czy jesteśmy gotowi podważyć tę systemową bezmyślność?

 

Co wiemy o imigrantach, którzy do Polski przebywają z innych powodów, najczęściej ekonomicznych (jest ich wokół wśród nas coraz więcej)?

 

Podczas naszych spotkań spróbujemy rozpoznać granice widzenia (wrażliwości), empatii, wyobraźni, zadomowienia.  Postaramy się wniknąć w ich wieloznaczność  –  granice dzielą, lecz także otwierają, są doświadczeniem różnicy, ale mogą prowadzić do spotkania, wyznaczają kres, ale i każą wyjść poza.

 

Jesteśmy przekonani, że należy o tych sprawach rozmawiać – przecież świadomość i wyobraźnia idą w parze.

 

 

 

 
Powrót do listy wiadomości
Etnodizajn
Kto Gdzie
Granice
Badania syberyjskie
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Etnokalendarz
WMDL
wirtualne muzea małopolski