AA
Wiadomości
fot. Jacek Kubiena
fot. Jacek Kubiena  

Obiekt na dzień dobry: Obrzędowe poncho dziewczęce


Aktualnym "Obiektem na dzień dobry" jest okrycie wierzchnie ze skóry irchowej, noszone przez dziewczęta plemienia Apaczów podczas uroczystości wejścia w dorosłość, nazywanej na ih es lub „tańcem wschodzącego słońca”.

 

Ceremonia obejmowała szereg obrzędów, po których młoda kobieta uznawana była za zdolną do zamążpójścia i posiadania dzieci. Święto miało sprzyjać długowieczności, dawać dziewczynie siłę fizyczną oraz zapewniać pomyślność. Dla uczestniczącej w nim społeczności było potwierdzeniem więzi wspólnotowej. Pozwalało również korzystać z ponadnaturalnych mocy, których dostępowała dziewczyna w trakcie trwającej cztery dni ceremonii. Wierzono, że tym czasie mogła np. leczyć choroby czy też sprowadzać deszcz.

 

Poncho, które dziewczyna zakładała po raz pierwszy podczas ceremonii, używane było przez nią aż do momentu wyjścia za mąż i zajścia w ciążę. Dopiero wówczas mogła przekazać je młodszej siostrze lub bliskiej krewnej z linii matki.

 

„Obiekt na dzień dobry” można oglądać w budynku Ratusza na pl. Wolnica 1, zaraz przy wejściu do Muzeum, bez konieczności kupowania biletu lub przy okazji zwiedzania wystawy stałej. Poncho będzie prezentowane w tej strefie od 7 lutego do 13 marca 2017 roku.  

 

Więcej informacji można znaleźć w zakładce Obiekt tygodnia.

 
Powrót do listy wiadomości
Dostępnosć muzeum
Życzenia
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice