AA
Wiadomości
Warsztaty pieśni pogrzebowych fot. Marcin Wąsik
Warsztaty pieśni pogrzebowych fot. Marcin Wąsik  

Rozśpiew - pieśni o śmierci.


W przededniu Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego spotkamy się w dwa kolejne wieczory, by wspólnie śpiewać tradycyjne pieśni o śmierci, marności świata i za dusze cierpiące w czyśćcu. Spotkanie będzie okazją do zaznajomienia się z bogactwem wiejskich pieśni, które były, a gdzieniegdzie wciąż są śpiewane. Sięgniemy po pieśni bardziej współczesne XX-wieczne, jak i te, które wprost skierują nas ku barokowi i tamtemu pojmowaniu śmierci.


Wykształcenie czy umiejętności wokalne nie są wymagane. Zwracać będziemy uwagę natomiast jak to powiedział Jan Wnuk ze Zdziłowic – wybitny śpiewak pogrzebowy – na „dobre ucho, tonację i orientację”.


Prowadzący:
Paweł Grochocki - psycholog, psychotanatolog, specjalista muzykoterapii, śpiewak. Zajmuje się stylem śpiewu męskiego i folklorem religijnym, obrzędami i pieśniami pogrzebowymi. Uczy się od wiejskich śpiewaków, prowadzi badania terenowe i warsztaty śpiewu. Uczeń śpiewaka pogrzebowego Jana Wnuka ze Zdziłowic i Genowefy Lenarcik ze Słotwin. Zaangażowany w ruch odrodzenia muzyki tradycyjnej w Polsce, przez 5 lat był jednym z liderów Fundacji „Muzyka Kresów” z Lublina. Prowadzi dwie grupy śpiewające tradycyjny repertuar pogrzebowy - Lubelski oraz Krakowski Komitet Pożegnalny. Śpiewa w Zespole Śpiewaczym Ewy Grochowskiej. W 2015 roku w ramach stypendium MKiDN realizował projekt Już idę do grobu – tradycyjne pieśni pogrzebowe. W 2016 roku zajął II miejsce w kategorii solista podczas Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. W 2017 roku w duecie Grochocki_Odorowicz zdobył Grand Prix XX Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

 


INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Termin:
30 październik 2017 ( poniedziałek) - 18:00- 20:00
31 październik 2017 ( wtorek) – 18:00- 20:00
Cena: 60 PLN (przy zapisie i wpłacie do 23.10 - 55 PLN),

 

 

Dodatkowo zapraszamy na Wstęp do ROZŚPIEWU, dwugodzinne popołudniowe warsztaty przeznaczone zarówno dla osób już śpiewających, które chcą popracować nad niuansami swojego głosu, jak i tych, którzy dopiero chcą zacząć przygodę ze śpiewem. Spotkania odbywać się będą w zamkniętej grupie, w cyklach 4 spotkaniowych, dwa razy w miesiącu, w czwartki. Więcej: http://bit.ly/Wstep_rozspiew

 

Zapisy oraz wszelkie informacje: Katarzyna Dorota; dorota@etnomuzeum.eu

 

Informacje na temat cyklu: http://bit.ly/rozspiew

 
Powrót do listy wiadomości
Dostępnosć muzeum
Życzenia
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice