AA
Wiadomości
Warsztaty pieśni pogrzebowych fot. Marcin Wąsik
Warsztaty pieśni pogrzebowych fot. Marcin Wąsik  

Rozśpiew - spotkanie śpiewacze wokół tradycyjnych kołysanek.


21 maja zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu warsztatów pieśni tradycyjnych „Rozśpiew”.

 

21.05.2017 - Spotkanie śpiewacze wokół tradycyjnych kołysanek. 

 

Podczas warsztatów poznamy kołysanki śpiewane przez mamy podczas pracy w polu, przez dziadków, piastunki.Sięgniemy po repertuar z centralnej i wschodniej Polski i zachodniej Ukrainy (Polesia). Będą to zarówno kołysanki osadzone w tradycji taneczno-przyśpiewkowej, jak i archaiczne, rozciągłe melodie wąskozakresowe. Zrobimy kilka ćwiczeń, które przygotują nasze głosy do tego, żeby śpiewało nam się przyjemnie i swobodnie. Kołysanek będziemy się uczyć ze słuchu, zwracając uwagę nie tylko na tekst i melodię ale też sposób wydobywania dźwięku. Będziemy się opierać na nagraniach terenowych prowadzącej i innych archiwalnych zapisach. Zapraszamy osoby o różnym poziomie zaawansowania w pracy nad śpiewem tradycyjnym.

O prowadzącej :
Maniucha Bikont - śpiewaczka, antropolożka kultury, (doktorantka Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego); uczestniczka badań terenowych w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i w Rosji; członkini zespołów muzycznych i teatralnych zajmujących się muzyką tradycyjną, rytuałami, improwizacją i niekonwencjonalnymi technikami wokalnymi. Odbyła roczne stypendium (Wyszehradzkie) w Akademii Muzycznej w Kijowie u Jewgena Jefremowa na wydziale etnomuzykologii. Związana m.in. z Fundacją Muzyka Kresów (od 1999 r.), Stowarzyszeniem „Dom Tańca” (od 2006 r.), teatrem "Gardzienice" (2005 - 2010 r.). Od 2008 roku uczestniczka projektów Jagny Knittel („Polesie – pieśni i ludzie”, „Polesie – Ukraina archaiczna”, „Polesie białoruskie – na skraju bagien”), współautorka projektu „Polesie Kolberga – Polesie dziś” (2014). Wokalistka zespołów Dziczka, Z lasu, Zespołu śpiewaczego Ewy Grochowskiej, Tęgie Chłopy, Niewte oraz gościnnie Zespołu Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej, Gęsty Kożuch Kurzu, Prusinowski Kompania, Bornus Consort i innych wykonujących muzykę tradycyjną in crudo. Autorka cyklu koncertów w Teatrze Dramatycznym „Moc głosu”, kuratorka koncertów na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Członkini Polskiego Seminarium Etnograficznego, Forum Muzyki Tradycyjnej, stowarzyszenia „Panorama Kultur”, Stypendystka Ministra Kultury 2017.
 

INFORMACJE PRAKTYCZNE: 


Termin: 21.05, godziny: 11:00-14:00 ( przerwa) 16:00-19:00
Istnieje możliwość zapisanie się na jedno 3 godzinne spotkanie lub na 2 spotkania.
Na każdym spotkaniu będą opracowywane inne pieśni.

Miejsce: Muzeum Etnograficzne, Plac Wolnica 1.

Koszt : jedno 3 godzinne spotkanie: 70zł. Przy zapisie na 2 spotkania: 130zł. (zniżka przy zapisach na całość warsztatów i wpłacie do 15.05 – 120zł)

Zapisy oraz wszelkie informacje: Katarzyna Dorota; dorota@etnomuzeum.eu

 

 

 

Informacje na temat cyklu: http://bit.ly/rozspiew

 
Powrót do listy wiadomości
ogród zabaw
WMDL
adas
Badania syberyjskie
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice
CDK
root